19. rocznica śmierci Andrzeja Szwalbego. Filharmonia pamięta
Pomnik Andrzeja Szwalbego przed Filharonią Pomorską, archiwum/fot. Anna Kopeć
– Konsekwentnie kształtował wizerunek naszego miasta jako ośrodka muzyki, sztuki oraz nauki. Do końca życia pozostał aktywny w sprawach istotnych dla Bydgoszczy – czytamy na profilu Filharmonii Pomorskiej na Facebooku. 11 listopada przypada rocznica śmierci pierwszego dyrektora instytucji, Andrzeja Szwalbego.
Inne z kategorii
VII Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego” – muzyczna uczta w Bydgoszczy i nie tylko
Szafarska scena młodych - zagra Zuzanna Sejbuk. Można posłuchać i poznać młodą artystkę
To właśnie jemu Bydgoszcz zawdzięcza powstanie Filharmonii Pomorskiej, Galerii Miejskiej bwa, Opery Nova.
Andrzej Szwalbe urodził się w 1923 r. w Warszawie, z wykształcenia był prawnikiem, kochał jednak muzykę. W 1951 r. został dyrektorem administracyjnym Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, rok później, dzięki jego staraniom, orkiestrę udało się upaństwowić. W 1953 r. powstała Państwowa Filharmonia Pomorska - jako instytucja - a Szwalbe stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Filharmonii. Funkcję dyrektora pełnił do 1991 roku - wówczas otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora FP. Dwa lata później został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy.
Był także inicjatorem założenia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, pomysłodawcą utworzenia w Bydgoszczy Teatru Muzycznego (później został inwestorem bezpośrednim Opery Nova), przyczynił się do powstania Biura Wystaw Artystycznych (dziś: Galeria Miejska bwa). To dzięki niemu uruchomiono filię łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, obecnej samodzielnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pozyskał też dla niej budynek w założonej przez siebie dzielnicy muzycznej. Zmarł 11 listopada 2002 roku.
W rocznicę postać Andrzeja Szwalbego przywołuje Filharmonia Pomorska:
Przywołujemy dzisiaj naszą wdzięczną pamięć o Dyrektorze Andrzeju Szwalbe, założycielu, budowniczym i pierwszym Szefie Filharmonii Pomorskiej w latach 1951-1990, w 19. rocznicę Jego śmierci.
Z urodzenia warszawianin, ale zamieszkał i głęboko związał się z Bydgoszczą. Jako niezwykły wizjoner z godną podziwu wiarą i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne miasta, postrzegał bowiem w jego bogatej, przedwojennej tradycji i kreatywności bydgoszczan olbrzymi i niewyczerpany potencjał wszechstronnego rozwoju. Konsekwentnie kształtował wizerunek naszego miasta jako ośrodka muzyki, sztuki oraz nauki. Do końca życia pozostał aktywny w sprawach istotnych dla Bydgoszczy. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy, pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej”. Jego nazwiskiem nazwano ulicę tuż przy Filharmonii i Szkole Muzycznej; jest patronem Zespołu Szkół nr 28 w Bydgoszczy; działa też w Bydgoszczy Stowarzyszenie im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo".
Długo by wymieniać zasługi i osiągnięcia Pana dyr. Szwalbego...
- czytamy w poście na Facebooku.
W imieniu władz Miasta wiązankę pod pomnikiem Andrzeja Szwalbego złożył wiceprezydent Michał Sztybel.
fot. bydgoszcz.pl, Facebook
W przededniu rocznicy w bydgoskiej Światłowni odbyła się promocja książki Krystyny Starczak-Kozłowskiej poświęconej bydgoskiemu wizjonerowi. Relacja wkrótce.
pierwsza cześć artykułu: archiwum „Tygodnika Bydgoskiego”