Kultura 11 lis 2021 | mk
19. rocznica śmierci Andrzeja Szwalbego. Filharmonia pamięta

Pomnik Andrzeja Szwalbego przed Filharonią Pomorską, archiwum/fot. Anna Kopeć

– Konsekwentnie kształtował wizerunek naszego miasta jako ośrodka muzyki, sztuki oraz nauki. Do końca życia pozostał aktywny w sprawach istotnych dla Bydgoszczy – czytamy na profilu Filharmonii Pomorskiej na Facebooku. 11 listopada przypada rocznica śmierci pierwszego dyrektora instytucji, Andrzeja Szwalbego.

To właśnie jemu Bydgoszcz zawdzięcza powstanie Filharmonii Pomorskiej, Galerii Miejskiej bwa, Opery Nova.

Andrzej Szwalbe urodził się w 1923 r. w Warszawie, z wykształcenia był prawnikiem, kochał jednak muzykę. W 1951 r. został dyrektorem administracyjnym Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, rok później, dzięki jego staraniom, orkiestrę udało się upaństwowić. W 1953 r. powstała Państwowa Filharmonia Pomorska - jako instytucja - a Szwalbe stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Filharmonii. Funkcję dyrektora pełnił do 1991 roku - wówczas otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora FP. Dwa lata później został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy.

Był także inicjatorem założenia Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, pomysłodawcą utworzenia w Bydgoszczy Teatru Muzycznego (później został inwestorem bezpośrednim Opery Nova), przyczynił się do powstania Biura Wystaw Artystycznych (dziś: Galeria Miejska bwa). To dzięki niemu uruchomiono filię łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, obecnej samodzielnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pozyskał też dla niej budynek w założonej przez siebie dzielnicy muzycznej. Zmarł 11 listopada 2002 roku.

W rocznicę postać Andrzeja Szwalbego przywołuje Filharmonia Pomorska:

Przywołujemy dzisiaj naszą wdzięczną pamięć o Dyrektorze Andrzeju Szwalbe, założycielu, budowniczym i pierwszym Szefie Filharmonii Pomorskiej w latach 1951-1990, w 19. rocznicę Jego śmierci.

Z urodzenia warszawianin, ale zamieszkał i głęboko związał się z Bydgoszczą. Jako niezwykły wizjoner z godną podziwu wiarą i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne miasta, postrzegał bowiem w jego bogatej, przedwojennej tradycji i kreatywności bydgoszczan olbrzymi i niewyczerpany potencjał wszechstronnego rozwoju. Konsekwentnie kształtował wizerunek naszego miasta jako ośrodka muzyki, sztuki oraz nauki. Do końca życia pozostał aktywny w sprawach istotnych dla Bydgoszczy. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy, pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej”. Jego nazwiskiem nazwano ulicę tuż przy Filharmonii i Szkole Muzycznej; jest patronem Zespołu Szkół nr 28 w Bydgoszczy; działa też w Bydgoszczy Stowarzyszenie im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo".

Długo by wymieniać zasługi i osiągnięcia Pana dyr. Szwalbego...

- czytamy w poście na Facebooku.

W imieniu władz Miasta wiązankę pod pomnikiem Andrzeja Szwalbego złożył wiceprezydent Michał Sztybel.

fot. bydgoszcz.pl, Facebook

W przededniu rocznicy w bydgoskiej Światłowni odbyła się promocja książki Krystyny Starczak-Kozłowskiej poświęconej bydgoskiemu wizjonerowi. Relacja wkrótce. 

pierwsza cześć artykułu: archiwum „Tygodnika Bydgoskiego”

mk Autor