Kultura 1 cze 2019 | Redaktor
Bellcanto Italiano w Ostromecku. Wśród wykonawców Dominika Zamara

fot. materiał prasowy

Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy zaprasza w niedzielę (2 czerwca) do Pałacu w Ostromecku na „Bellcanto Italiano” - koncert poświęcony tenorowi Pavarottiemu. Gwiazdą wieczoru będzie Dominika Zamara.

Początek koncertu o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wystąpią:

Dominika Zamara - sopranistka, laureatka stypendium we Włoskim Konserwatorium w Veronie. Śpiewająca na scenach operowych, salach koncertowych, filharmoniach i kościołach na całym świecie. Ogłoszona przez włoską prasę sopranem fenomenalnym. Zadebiutowała w Teatrze Verdi w Padwie w roli Mimi w operze Cyganeria Pucciniego. Zaśpiewała premierę światową opery Il Tramonto Coronaro w Teatro Olimpico w Vicenzy. Regularnie śpiewa w Stanach Zjednoczonych w takich salach koncertowych jak Lincoln Center. Zaśpiewała w New Yorku w Metropolitan Opera ze 130 osobową orkiestrą. Gale poprowadził aktor Kevin Spacey. Koncertowała w Meksyku w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Ameryce Łacińskiej Manuel Ponce Hall. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród w kategorii muzyka klasyczna, m.in. Złotej Sowy otrzymanej w Wiedniu, Nagrody Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, Nagrody w Cremonie Stradivarii za DVD z muzyką Vivaldiego. Koncertowała w Europie i na świecie: w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych, Meksyku. Nagrała i wydala cztery płyty we Włoszech i jedną DVD.

Jacek Szymański – tenor. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno- kantatowych od baroku do współczesności - 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych, formy kameralne, cykle pieśni. Brał udział w licznych tournee zagranicznych. Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowi - Łomża”. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie. Laureat licznych nagród, m.in. w 2003 roku otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. W 2013 roku MKiDN uhonorowało artystę medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. W tym samym roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej. Rok później zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii Artysta w województwie pomorskim.

Łukasz Wroński - edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie, w klasie fortepianu, a ukończył w 2003 roku w klasie trąbki. W 2009 roku ukończył wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrla. Doskonalił swój warsztat wokalny pod kierunkiem prof. Urszuli Borzdyńskiej oraz prof. Dariusza Niemirowicza. Ukończył staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie znajduje się pod opieką wokalną wybitnej śpiewaczki prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Umiejętności aktorskie szkolił pod kierunkiem znakomitych aktorów - Joanny Bogackiej, Grzegorza Chrapkiewicza oraz Doroty Kolak. Uczestniczył w mistrzowskich kursach wokalnych m.in. prof. Claudio Desderi, prof. Kaludi Kaludov. Laureat wielu nagród m.in. I Międzynarodowego Konkursu Viva Calisia 2018, V i VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (2017, 2018) oraz VI i VII Międzynarodowego Konkursu Operetkowo Musicalowego im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2016, 2018). Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz w Zespole Szkół Muzycznych I i II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej.

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor