Kultura 15 sie 2020 | kp
Festiwal Światła w Toruniu. W tym roku z perspektywy samochodu!

fot. Bella Skyway Festival

W dniach 19–22 sierpnia odbędzie się toruński festiwal światła, tym razem w nowej formule – Auto Skyway Festival. Uczestnicy świetlne instalacje i projekcje podziwiać będą ze swoich samochodów.

Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie zamiast na Starówce odbędzie się na toruńskim lotnisku. W tym roku organizatorzy postanowili wykorzystać formułę drive-through, czyli tzw. przejedź przez to. W związku z tym wszystkie świetlne atrakcje będzie można podziwiać z wnętrza samochodu. – W tym trudnym czasie, Auto Skyway Festival jest świeżą alternatywą, jednocześnie kreatywnym i bezpiecznym sposobem na spędzenie wolnego czasu – twierdzą organizatorzy. –Formuła stosowana jest wielu parkach rozrywki i parkach krajobrazowych, zapewniając ogrom wrażeń!

„Skyway” organizowany będzie w Toruniu po raz jedenasty. Jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wydarzenie od lat przyciąga tłumną widownię. Nie inaczej ma być w tym roku. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: 5-kilometrową trasę, 11 różnorodnych stref i ponad 20 festiwalowych atrakcji. Pokazy trwać będzą od 20.30 do północy.

Wszystkie instalacje świetlne umieszczone zostaną na płycie lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Wjazd będzie biletowany: cena za samochód w dniach 19-20 sierpnia wynosi 30 zł, 21-22 sierpnia - 40 zł (bez względu na liczbę osób w pojeździe). Opłaty nie poniosą osoby, które przyjadą samochodem hybrydowym lub elektrycznym. 

W poszczególnych strefach na uczestników będą czekać różne atrakcje:

Strefa 1: Brama wjazdowa (Marina Demchenko, Marcin Treichel)
Wjeżdżając na teren Auto Skyway Festival widzowie zostaną przywitani bramą wjazdową o toruńskim charakterze.

Strefa 1: Świetliste kamienie (Klub Supełek)
Na poboczach drogi, na długości ponad 70–80 metrów ustawione zostaną kamienie w różnej wielkości, niektóre z nich będą mieć ponad 1,5 m szerokości.

Strefa 1: Astronomiczny szlak festiwalowy (Marcin Treichel)
Ruszając w trasę festiwalową, warto być uważnym! Szlakiem Auto Skyway Festival poprowadzi świetlisty symbol ufoludka, który pojawi się wielokrotnie na drodze przejazdu.

Strefa 2: Jump-to-the-sky (Go Sport)
Świetlni rajderzy ponad Waszymi głowami. Najwyższe loty, ciekawe ewolucje, ognista oprawa! Najlepsi jeźdźcy motocrossu, świetliste smugi pitbike’ów.

Strefa 3: Niewidzialny wszechświat (Radio Planet i Komet)
Zapraszamy na pokład niezwykłego wehikułu, którym odbędziemy podróż w czasie i przestrzeni, by z bliska popatrzeć na to, co zwykle jest dla nas niewidzialne.

Strefa 3: Spadochron
Na festiwalowej trasie widzowie natkną się na kilka lotniczych atrakcji. Jedną z nich będzie naturalnych rozmiarów spadochron, który rozświetli widzom kawałek nocnego nieba.

Strefa 4: Projekcja na ścianie lasu (Supernova Production)
Wyjątkowa w skali świata wielkoformatowa projekcja na blisko 300-metrowej na ścianie lasu. Natura, źródło natchnienia dla całej ludzkości, odsłania swoją duszę.

Strefa 5: Z głową w chmurach (Waterconcept)
Instalacja traktująca w abstrakcyjny sposób aspekty głębokiego wymiaru snu o lataniu. Pas startowy lotniska przeniesie widza w odzwierciedlenie tego, co drzemie w ludzkiej psychice.

Strefa 6: Energia Fabryki (Cyrkowa Events)
Fabryka to miejsce, które się nie zatrzymuje. Ciągłe rozpalanie kotła i uruchamianie turbiny, rozgrzane kominy, iskry i ogień nie pozwalają na chwilę postoju, rozproszenia.

Strefa 7: Projekcja na samochodzie (Toyota Bednarscy)
Podczas samochodowej odsłony festiwalu nie może zabraknąć także instalacji związanej z branżą samochodową.

Strefa 8: Świetlny boom-box (Michał Głodek)
Z charakterystycznych elementów konstrukcji scenicznej powstanie nietypowy „świetlny boom-box”. W tej świetlnej aranżacji wystąpi DJ z regionu.

Strefa 9: Las (Art4Media)
Multiplikacja, wielość w jedności, jedność w wielości. Jeden ma wpływ na drugiego – mimo odległości – słowa, mają niezmierzony zasięg, a te słowa, które będą animowane w dynamiczny sposób były obecne szczególnie podczas okresu pandemii – więzi, dom, pomoc, wsparcie…

Strefa 9: Dom (Art4Media)
Zwykle tętni życiem – teraz jest pusty… Wszyscy go już opuścili, ktoś przed chwilą wyszedł… I tu zaczyna się historia – widz wprowadzony zostaje w intymność domu.

Strefa 9: Nie-stabilne (Art4Media)
Nietypowa konstrukcja zderzająca ze sobą przeciwności – siłę i delikatność. Stałość i zmienność. Siła stali i delikatność materiału.

Strefa 10: Iluminacje samolotów (EPTO Toruń)
Podczas festiwalu, w miejscu takim jak Lotnisko Toruń nie może zabraknąć i samolotów w nietypowym, świetlnej aranżacji!

Strefa 11: Projekcja na zabytkowym tramwaju MZK (Waterconcept)
Tramwaj numer 100 to zabytkowy pojazd z lat 60. ubiegłego wieku i prawdziwa chluba Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Podczas Auto Skyway Festival zasłużona „setka” stanie się miejscem projekcji!

Strefa 11: Iluminacja pomnika Lotników Toruńskich (ATT Audiotechnika Toruń)
Odsłonięty kilkanaście lat temu z okazji 50-lecia istnienia Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu pomnik zostanie specjalnie zaaranżowany i wzbogacony o muzykę Aleksandra Belkina, litewskiego muzyka i lidera grupy The Road Band.

Organizatorami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie” są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

źródło: Auto Skyway Festival

kp Autor