Japoński pianista z koncertem na 100-lecie niepodległości
Polska się zmieniła i wypiękniała od mojej ostatniej wizyty 28 lat temu - chwalił Yukio Yokoyama na konferencji prasowej /fot.bw
Pierwszy raz do Bydgoszczy przyjechałem 28 lat temu. Mam bardzo dobre wspomnienia z tamtego pobytu, zwłaszcza z pięknej sali Filharmonii Pomorskiej - mówił dziś (21 czerwca) na konferencji prasowej Yukio Yokoyama. Na tej samej sali wystąpi ponownie już 23 czerwca, z koncertem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.
Inne z kategorii
Szafarska scena młodych - zagra Zuzanna Sejbuk. Można posłuchać i poznać młodą artystkę
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
Bydgoski koncert będzie trzecim i ostatnim w naszym województwie: już dziś pianista wystąpi w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu (godz. 18.00), a 22 czerwca we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym (godzina 19.00).
- Pierwszy raz do Polski przyjechałem 28 lat temu. Brałem wtedy udział w Konkursie Chopinowskim. Mam też bardzo dobre wspomnienia z tamtego pobytu i wizyty w Bydgoszczy, zwłaszcza z pięknej sali Filharmonii Pomorskiej. Cieszę się, że mogę ponownie tutaj wystąpić – mówił na konferencji Yukio Yokoyama. - Zastałem Polskę bardzo odmienioną. Wiele nowych budynków, a na ulicach uśmiechnięci ludzie. Warszawa jest nie do poznania. Jestem pewien, że po tegorocznej wizycie zawiozę do Japonii i przekażę swojej publiczności oraz znajomym to, jaka Polska jest piękna.
Koncerty odbędą się w ramach programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. W Japonii funkcjonuje Japan Paderewski Association, stowarzyszenie promujące polską kulturę i Ignacego Jana Paderewskiego, który miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obecnym prezydentem stowarzyszenia jest właśnie Yokoyama. Mimo że Paderewski nigdy nie był w Japonii, jest tam bardzo znany przede wszystkim jako autor opracowań dzieł Chopina, darzonego przez Japończyków wielką miłością.
- Przede wszystkim chcemy przybliżyć Japończykom życie i twórczość Paderewskiego – zarówno jego muzykę, jak i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Planujemy zorganizować w Japonii trasę koncertową finalistów bydgoskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego – mówił Yukio Yokoyama.
W Japonii trwają przygotowania do obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Japonię, które odbędą się w przyszłym roku. Bydgoskie koncerty to również ukłon w stronę tych uroczystości. Z okazji obchodów w Japonii od stycznia 2020 roku do marca 2021 roku będzie trwał festiwal, w ramach którego odbędą się różnego rodzaju wydarzenia związane z polską kulturą.
fot. bw
- Jesteśmy świadkami zupełnie unikatowego projektu. Myślę, że dzięki tym koncertom mamy dodatkową możliwość propagowania polskiej kultury w Japonii i w tym również działalności i twórczości muzycznej Paderwskiego – powiedział obecny na konferencji Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Bilety na koncert można nabyć na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” (ul. Magnuszewska 8).
fot. bw
Koncerty organizują Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.
Yukio Yokoyama urodził się w Tokio w 1971 roku. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jako stypendysta rządu francuskiego w 1987 zaczął studiować w Konserwatorium Paryskim. W 1990 ukończył z wyróżnieniem studia w Paryżu. W tym samym roku zdobył III nagrodę w XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W 2010 roku Yokoyama podczas jednego koncertu wykonał 166 solowych utworów Chopina. Tym samym ustanowił rekord Guinnessa, uzyskując tytuł artysty, który wykonał największa liczbę utworów muzycznych solo w ciągu 24 godzin. Rząd Polski wyróżnił go za to Paszportem Chopina. W 2019 roku będzie jurorem XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego.
W programie koncertów:
Jan Sebastian Bach/Ferruccio Busomi – Chaconne
Fritz Kreisler/Siergiej Rachmaninow – Liebesfreud
Yukio Yokoyama – Hommage a Rachmaninov – Vocalise
Ignacy Jan Paderewski – Melodia Ges-dur op. 16 nr 2
Ignacy Jan Paderewski – Menuet G-dur op. 14 nr 1
Ignacy Jan Paderewski – Kaprys nr 3 z Humoresek koncertowych op. 14
Fryderyk Chopin – Andante spinato i Grande polnaise brillante op. 22