Kultura 21 wrz 2022 | Jacek Kargól
Łukasza Wodyńskiego rozmyślania o cywilizacji. Wernisaż wystawy w Domu aukcyjnym i galerii sztuki „Jagiellońska 1”

Łukasz Wodyński /fot. Jacek Kargól

Dom aukcyjny i galeria sztuki „Jagiellońska 1” to od ponad roku kolejne miejsce w Bydgoszczy prezentujące twórczość różnych artystów. 9 września gościem galerii był pochodzący z artystycznej rodziny Łukasz Wodyński, który pokazał swoje prace na wystawie pt. „NU_CLEAR”.

Nasza cywilizacja od połowy XX wieku znajduje się na ścieżce coraz szybszego rozwoju i związanej z nim coraz większej wygody. Ale cywilizacja konsumpcyjna ma swoją cenę. To rosnące góry śmieci. Efektem bezrefleksyjnego zaspokajania pragnienia posiadania dóbr jest zwiększające się tempo życia. Ten zaś pośpiech z kolei wywołuje rozpad więzi międzyludzkich i wzmacnia zachowania egocentryczne. Zauważa to Łukasz Wodyński i wyraża swój sprzeciw w sposób najbardziej dla siebie efektywny - poprzez swoją twórczość.

Na wystawie artysta pokazał obrazy, rzeźby i instalacje, ale spotkanie z miłośnikami sztuki rozpoczął jego performance zrealizowany z dużym rozmachem...

Twórczość Wodyńskiego jest wielowarstwowa. Przede wszystkim skupia się wokół tematu człowieka i związanego z nim głębokiego podłoża egzystencjalnego, emocjonalnego i duchowego. Dotyka także problemów ponowoczesnego świata uzmysławiając skalę wyzwań z jakimi przyszło mu się mierzyć. Zwraca uwagę na 
szereg zagrożeń dla dalszego rozwoju cywilizacyjnego kładąc nacisk na metafizyczną wartość jednostki jako niepowtarzalnej istoty bytu. Poprzez język wizualny artysta poszukuje analogii i połaczeń między światem rzeczywistym, technologią a duchowością. Twórczość stanowi dla niego pole badań nad przenikaniem rzeczywistości efemerycznej, emocjonalnej i uczuciowej z namacalną, materialną oraz alternatywną - cyfrową.

Oprócz klasycznych technik wizualnych jak rysunek, malarstwo, rzeźba artysta używa wszelkiego rodzaju technik nowych mediów jak instalacja, dźwiek, fotografia cyfrowa oraz wideo. Realizuje także projekty Live Acts (stanowiące syntezę performance oraz sztuk wizualnych wykorzystując do tego własne ciało). Pomimo 
ekspresyjnej formy nawiązującej do nurtu nowej figuracji czy akcjonizmu wiedeńskiego Wodyński czerpie z języka sztuki renesansowej oraz barokowej, stosując m.in. laserunek (technikę wielowarstwowego malarstwa), zabiegi tenebryzmu i luminizmu.

Kolejna prezentacja sztuki Łukasza Wodyńskiego odbędzie się w Studio Justyny Jułgi przy ulicy Gdańskiej w drugiej połowie grudnia. Będzie to następna wypowiedź artysty na temat krytycznego momentu istnienia naszego świata.

 

Źródła:
https://wodynski.com.pl/biografia.html
https://jagiellonska1.pl/

Zdjęcia: Jacek Kargól

 

Łukasz Wodyński urodził się w 1985 r. w Bydgoszczy. W 2000 r. rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy na kierunku grafika.
W 2005 obronił dyplom w pracowni Franciszka Otto. Od 2005 r. kontynuował kształcenie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - kierunek malarstwo sztalugowe ze specjalnością malarstwo w architekturze. W 2010 r. obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra Klugowskiego. W 2011 r. współtworzył w Toruniu Fundację Rozwoju i Aktywności Twórczej „Les Artes” ( 01.01.2011 - 01.09.2011 Członek Zarządu ), w której prowadził warsztaty z technik rysunkowych i malarskich. Współpracuje także z różnymi artystami ilustrując wydawnictwa, tworząc wideo oraz projekty dźwiękowo-wizualne na żywo.