Kultura 15 paź 10:21 | Redaktor
Magiczna wystawa w muzeum - do oglądania i do posłuchania [ZAPROSZENIE]

fot. MOB/Facebook

W Muzeum Okręgowym można oglądać wyjątkową wystawę „Dźwięki spod igły. Światowa kolekcja fonograficzna Ewy i Adama Mańczaków”. Ekspozycja prezentuje najciekawsze eksponaty ze zbiorów Pracowni Muzycznej MOB i obejmuje urządzenia do odtwarzania i nagrywania dźwięku, w tym cenne fonografy, gramofony, patefony oraz zabytkowe płyty. A wśród nich znajdziemy nagrania światowej sławy artystów oraz unikalne płyty akustyczne i elektryczne.

Dzięki otwartej właśnie wystawie poznacie bogate dziedzictwo fonograficzne i muzyczne tradycje Bydgoszczy, która 31 października ubiegłego roku uzyskała tytuł Miasta Muzyki UNESCO – informuje MOB. - Sieć Miast Kreatywnych UNESCO ogłosiła listę 55 ośrodków, którym udało się dołączyć do tego ogólnoświatowego programu obejmującego m.in. takie dziedziny jak literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne czy sztuka ludowa. Wśród zaakceptowanych wniosków był ten złożony przez Bydgoszcz, która tym samym uzyskała – jako jedyne polskie miasto w ubiegłorocznym naborze – tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki.

Sukces związany z dołączeniem Bydgoszczy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w najbliższej przyszłości posłuży za inspirację i tematyczny punkt wyjścia do działań lokalnych instytucji kultury. Mowa m.in. o Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (MOB), w którym już wkrótce za sprawą wystawy Dźwięki spod igły. Światowa kolekcja fonograficzna Ewy i Adama Mańczaków muzyka będzie grać jedną z głównych ról.

Wernisaż wystawy odbył 11 października.

Na ekspozycji można zobaczyć obaczymy najciekawsze eksponaty ze światowej kolekcji fonograficznej Ewy i Adama Mańczaków, którą na co dzień opiekuje się Pracowania Muzyczna działająca w ramach Działu Sztuki MOB.

W rozbudowywanym od 2005 r. muzealnym zbiorze zabytków fonograficznych znajduje się ponad 100 urządzeń do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Najcenniejszymi z nich są fonografy – pierwsze urządzenia, które pozwalały zarówno na zapis, jak i na odtwarzanie dźwięku. Ponadto Pracownia Muzyczna posiada w swoich zasobach gramofony, patefony oraz fragmenty mechanizmów napędowych i innych elementów związanych głównie z gramofonami.

Kolekcja zawiera też płyty z utrwalonymi przed laty głosami wielu światowej sławy artystów. Melomani z pewnością docenią kompozycje instrumentalne w wykonaniu najlepszych solistów i orkiestr czy płyty akustyczne z lat 1890-1920 i elektryczne z okresu 1928-1959.

Wernisaż uświetnił koncert zespołu Marynata Gypsy Trio (Marynata) + Emilia Czekała w ramach „Próby dźwięku”, czyli cyklu koncertów z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

„Dźwięki spod igły. Światowa kolekcja fonograficzna Ewy i Adama Mańczaków”:

  • miejsce: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4, sala kolumnowa
  • kurator: Sławomir Dolata
  • realizacja wystawy: Łukasz Maklakiewicz
  • aranżacja: Ewa Widacka-Matoszko
  • edukacja: Karolina Krueger
  • fotografie: Wojciech Woźniak

miejsce: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4, sala kolumnowa

wystawa czynna do 1 października 2025 r.

Żródło: MOB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor