Kultura 11 sie 2017 | Magdalena Gill
Młodzi pianiści z całego świata zjechali do naszego regionu

Podczas kursu młodzi pianiści współpracują z orkiestrą symfoniczną i światowej sławy pedagogami i profesorami z różnych krajów/fot. Materiały Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego

23 młodych pianistów z całego świata bierze udział w IX Paderewski Piano Academy. Można posłuchać ich na otwartych koncertach w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu i Chełmnie.

To już dziewiąta edycja Mistrzowskiej Szkoły Letniej dla Pianistów z Orkiestrą, organizowanej przez bydgoskie Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego. Rozpoczęła się 6 sierpnia i potrwa do 20 sierpnia. Biorą w niej udział młodzi muzycy m.in. z Japonii, Armenii, Chin, Hiszpanii, Singapuru, USA, Tajwanu czy Kanady.

To tydzień prób młodych pianistów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, kierowaną przez Przemysława Fiugajskiego i Jakuba Chrenowicza. To jednocześnie innowacyjna, jedyna tego typu inicjatywa edukacyjna na świecie, adresowana do uczestników międzynarodowych konkursów pianistycznych, których IV etap to właśnie wykonanie koncertu fortepianowego z orkiestrą – tłumaczą w Towarzystwie Muzycznym im. Paderewskiego.

Szkoła letnia proponowana przez bydgoszczan umożliwia ogranie się artysty z zespołem symfonicznym, a jednocześnie także pracę ze światowej sławy pedagogami i autorytetami w świecie muzyki poważnej – profesorami z różnych uniwersytetów i krajów (Bernd Goetzke, prof. Szokolay Balázs, Jan Jiracek von Arnim & Andrey Shibko).

Wszystkich uczestników będzie można posłuchać na koniec kursu, podczas koncertów otwartych: 12 sierpnia o godz. 19.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu (ul. Wojska Polskiego 22), 13 sierpnia o godz. 18.00 w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie (ul. Franciszkańska 8), 19 sierpnia o godz. 20.00 w toruńskim Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6) oraz 20 sierpnia o godz. 16.00 w kościele pw. Bożego Ciała w Bydgoszczy (ul. Jesionowa 24).

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego