Kultura 23 wrz 2019 | Redaktor
Na Starym Rynku zabrzmiał carillon [FOTORELACJA]

fot. Jacek Kargól

Mobilny carillon z Gdańska oraz trębacze wieżowi promowali w niedzielę (22 września) festiwal Bydgoskiej Sceny Barokowej, który rozpocznie się w sobotę (28 września).

Najlepszy w Polsce zespół trębaczy wieżowych Tubicinatores Gedanenses zagrał na schodach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr. Witolda Bełzy. Atrakcją popołudnia na Starym Rynku był koncert mobilnego carillonu, który przyjechał do Bydgoszczy z Gdańska.

fot. Jacek Kargól

Na wyjątkowym instrumencie, składającym się z 48 dzwonów, zagrała Monika Każmierczak – carillonistka Miasta Gdańsk.

Carillon to instrument muzyczny składający się z minimum 23 dzwonów kościelnych, których serca, albo specjalne młoteczki są poruszane skomplikowanym mechanizmem wprawianym w ruch za pomocą ręcznej klawiatury, na której gra się pięściami. W Polsce są trzy carillony - wszystkie w Gdańsku. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), a ten trzeci jest największym mobilnym instrumentem tego typu na świecie.

Po występie na Starym Rynku zespół trębaczy wieżowych Tubicinatores Gedanenses przeszedł do kina Pomorzanin, gdzie odbyła się dalsza część koncertu.

Festiwal Bydgoskiej Sceny Barokowej rozpocznie się w sobotę (28 września). Jest to jedyne tej rangi wydarzenie w regionie poświęcone muzyce XVII i XVIII-wiecznej wykonywanej na instrumentach barokowych. W ramach festiwalu wystąpią światowej klasy artyści specjalizujący się w historycznie poinformowanym wykonawstwie. Każdy z pięciu festiwalowych koncertów będzie klimatyczną podróżą w różne obszary XVII i XVIII-wiecznego repertuaru muzycznego.

Projekt Bydgoska Scena Barokowa wpisuje się w założenia rewitalizacji kina Pomorzanin, gdzie do 9 listopada odbywać się będą wydarzenia festiwalowe.

Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Bydgoszczy.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy (oprac. red)

Poniżej fotorelacja z niedzielnego wydarzenia.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor