Kultura 4 wrz 13:46 | Grzegorz Dudziński

Światłownia raz  w miesiącu zaprasza na niewidzialny koncert, w trakcie którego nie zobaczysz niczego, za to usłyszysz o wiele więcej, niż zazwyczaj.

Tuż przed rozpoczęciem niewidzialnego koncertu widzowie gromadzą się w sali barowej w bydgoskiej Światłowni przy ul. św. Trójcy 15. Gaśnie światło. W absolutnych ciemnościach niewidomi prowadzą światłownianych gości na salę koncertową. Kiedy widownia się zapełni, zaczyna się koncert na żywo. W absolutnych ciemnościach grają i śpiewają artyści, którzy zazwyczaj są osobami widzącymi. Dla nich udział w tak niecodziennym koncercie to także olbrzymie wyzwanie. Tylko profesjonaliści podołają takiemu wyzwaniu. Właśnie dlatego bydgoska Światłownia zaprasza na niewidzialne koncerty tylko prawdziwych profesjonalistów muzycznych.

– Nigdy w życiu tak bardzo nie skupiałem się na graniu i śpiewaniu w trakcie koncertu. To wielkie wyzwanie, ale też niezapomniane przeżycie – takie lub podobne zdania padały z ust wszystkich artystów, którzy już grali w Światłowni taki niewidzialny koncert.

– Nigdy w życiu tak głęboko nie odczuwałam muzyki. Byłam tylko ja, ciemność i muzyka – takie zdania słyszeliśmy od widzów– uczestników niewidzialnych koncertów.


Bydgoska Światłownia jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie takie koncerty odbywają się regularnie. W tym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można raz w miesiącu uczestniczyć w tak niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. Organizatorzy zadbali, aby każdy z koncertów miał inny charakter muzyczny. Dla przykładu: będzie koncert piosenek szanty w ciemnościach, będzie koncert niewidzialnego bluesa, w ciemnościach posłuchamy kolęd, czy piosenek Jacka Kaczmarskiego. Ze względów organizacyjnych ilość miejsc w trakcie takiego niewidzialnego koncertu jest ograniczona i obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Nie wolno się także spóźnić na koncert, bo zastaniecie zamknięte drzwi i całkowicie wyciemniony lokal. Zapraszamy!!!

Szczegóły niewidzialnych koncertów i innych wydarzeń kulturalnych na stronach www.swiatlownia.eu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Grzegorz Dudziński

Baner NIW

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.