Opowieść o wywózkach na Sybir najlepsza w Konkursie Grand PiK 2022
Nagrodę Grand PiK 2022 przyznano Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód, autorowi utworu „Opowieści babci Leonardy”/fot. Ireneusz Sanger, Polskie Radio PiK
Cezary Galek z Polskiego Radia Zachód zdobył Nagrodę Grand PiK 2022. Uroczysta Gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych odbyła się w czwartek (9 czerwca) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Inne z kategorii
Bydgoszcz Music Summit 2024 w Miejskim Centrum Kultury
Nagrodę Grand PiK 2022, ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, przyznano Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód, autorowi utworu „Opowieści babci Leonardy” – „za fascynującą opowieść o wywózkach na Sybir i tułaczkach Polaków w XX wieku z perspektywy młodego pokolenia rodziny i głęboką dokumentację tematu”. Laureat nie ukrywał swojego zaskoczenia, bowiem – jak podkreślił – konkurencja była bardzo duża. – W konkursie było prawie 30 dzieł, więc było z czego wybierać – mówił. – Dziękuję jury za zwrócenie uwagi na formę – na, to co udało mi się zrobić w tym reportażu, a może przede wszystkim na temat, bowiem więź babci i wnuczki, która przez lata spisywała relacje babci – to wszystko dało świadectwo niezwykłych losów Polaków – dodał.
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego trafiła do Aleksandry Głogowskiej z Radia Dla Ciebie – autorki utworu „Pora gniewu”, za – jak uzasadniało jury – „twórcze przywołanie, w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, niedokończonego, jedynego dramatu poety” oraz do Marcina Nierubca – kompozytora muzyki do utworu „Pora gniewu”, „za wyjątkową muzykę inspirowaną tekstem rękopisu”.
Jury przyznało trzy Nagrody Specjalne (ufundowane przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego). Otrzymali je: Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za utwór „Nasza kołysanka”, Michał Słobodzian z Polskiego Radia PiK za utwór „Mamo, to nie Twoja wina” oraz Dorota Sokołowska z Polskiego Radia Białystok za utwór „Pyszna historia”.
Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, ufundowaną przez Polskie Radio PiK, otrzymały Anna Łoś i Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków za utwór „Zygmunt czyli sub una campana”, a nagrodę rzeczową ufundowaną przez wojewodę kujawsko-pomorskiego – Samuel Baron z Polskiego Radia Katowice za utwór „Belfer z Ulicy”. Były też wyróżnienia (fundatorzy to spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągów w Aleksandrowie Kujawskim oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy) – dla Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za utwór „Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza” i Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok za utwór „Cień wojny”.
Nagroda Główna Konkursu Akademicki Grand PiK 2022, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana Klaudii Leśniak, Aleksandrze Malatyńskiej, Mai Marandzie, Agacie Nalepie, Julii Niewoli, Sarze Sikorze z Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Łódzkiego – autorkom utworu „Na pełnym morzu”, a wyróżnienie – Marcelinie Bociek z Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Cały werdykt jury jest dostępny tutaj: https://www.radiopik.pl/60,0,grand-pik
informacja prasowa Polskiego Radia PiK