Kultura 22 maj 2017 | Redaktor
„Ostatni w Aleppo” nagrodzony

fot. Miejskie Centrum Kultury

Werdyktem jury Bydgoskiego Aneksu do festiwalu Millenium Docs Against Gravity 2017, który zakończył się w niedzielę, 21 maja, nagroda Bydgoszcz Art. Doc Award w wysokości 1500 euro oraz statuetka trafiła do autora filmu „Ostatni w Aleppo” Ferasa Fayyada.

Film doceniono „za szczególny, osobisty i wywołujący silne emocje ton filmu, za oderwanie się od doraźności i publicystycznych uproszczeń, za konsekwencję i biegłość realizacyjną”.

Warto dodać, że „Ostatni w Alepoo” zwyciężył w konkursie głównym festiwalu. Wyróżnione zostały też dwa inne filmy: "Dobry listonosz" ("The Good Postman", reż. Tonislaw Hristow) oraz "Safari" (reż. Ulrich Seidl).

"Ostatni w Aleppo" to przejmujący obraz codzienności syryjskich ratowników wojennych, tzw. białych hełmów. Warszawskie jury tak uzasadniło przyznanie Grand Prix – Nagrody Banku Millennium: "Kino daje możliwość pokazania głębszego i bardziej złożonego obrazu rzeczywistości niż setki medialnych newsów. Film, który nas najbardziej dotknął, pokazuje nie tylko wielki dramat w pozornie odległej części świata, ale przede wszystkim ludzi, którzy przyjmują bohaterską postawę, zamiast uciekać przed przytłaczającym ich zagrożeniem. Ich walka o zachowanie człowieczeństwa zmusza nas do postawienia sobie pytania o granice poświęcenia siebie dla innych oraz zaangażowania w konflikty, które zdają się nas nie dotyczyć". 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor