Kultura 14 mar 2017 | Redaktor
Piąte urodziny kina Orzeł

Przez trzy dni – od 16 do 18 marca – kino Orzeł świętować będzie swoje piąte urodziny. Na ten mały jubileusz przygotowano wiele atrakcji filmowych i nie tylko.

Będzie można obejrzeć, m.in. oscarowy „Moonlight” (czwartek, godz. 17), nagrodzony Złotą Żabą na ubiegłorocznym festiwalu Camerimage „Lion. Droga do domu” (piątek, godz. 16) oraz „Pokot” Agnieszki Holland (sobota, godz. 15).

Interesująco zapowiada się pokaz filmu „Tutaj” z muzyką na żywo (piątek, godz. 21. „Tutaj” to film operatora Kamila Gubały, muzyków Piotra Bukowskiego i Jakuba Ziołka, z gościnnym udziałem Andrzeja Stasiuka. Jest to eksperymentalna forma, która łączy tekstową, wizualną i dźwiękową stronę dzieła filmowego. Film został stworzony w oparciu o zasadę działania kalejdoskopu – za każdym odtworzeniem strony internetowej maszyna losowo dobiera fragmenty tekstu, obrazu i dźwięku. Dzięki tej metodzie udało się stworzyć film, który nie posiada jednej ostatecznie ustalonej wersji, lecz za każdym odtworzeniem staje się czymś innym.

W sobotę – małe ANIMOCJE na 5. Urodziny Kina Orzeł: „Nazywam się Cukinia…” (godz. 12). Nakręcony techniką animacji poklatkowej film, w którym poruszane są trudne tematy, z którymi mają kontakt dzieci — alkoholizm, nadużycia, przemoc. W niezwykle mądry i ciepły sposób film pokazuje drogę, na której dzieciaki odbudowują swoje życie i znajdują nowy, dobry dom. Przebój tegorocznego festiwalu w Cannes. Film nominowany do Oscara, Złotych Globów. Czterokrotny laureat nagrody Annie (Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego).

W czwartek o godz. 20  – „Impro kocha kino!” – spektakl improwizowany teatru wymyWammy. Inspiracją do scen tworzonych na oczach widzów będą fragmenty filmów.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor