Kultura 13 lis 2019 | Redaktor

Otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Przestrzenność” i spotkanie poetyckie z Maciejem Krzyżanem pt. „Jeden sezon” – to propozycja Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego na czwartkowy (14 listopada) wieczór.

– Dyscyplina, miara, oszczędność środków wyrazu, to podstawowe jakości charakteryzujące

malarstwo Kazimierza Drejasa. W tym sensie, wyciągając wnioski z lekcji Cezanne’a, kontynuuje artysta tradycję klasyczną, choć jest to klasycyzm przefiltrowany przez doświadczenie dwudziestowiecznych awangard, zwłaszcza kubizmu, formizmu i abstrakcji – pisze o twórczości pierwszego z bohaterów wieczoru Piotr Siemaszko.

Kazimierz Drejas ur. w 1937 w Bydgoszczy, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i ASP w Krakowie, w pracowniach prof. Jerzego Fedkowicza, prof. Emila Krchy i prof. Wacława Taranczewskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Miał 35 wystaw indywidualnych, brał udział w 91 wystawach plastyki bydgoskiej, licznych wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz zagranicznych. W 2005 roku nakładem Galerii Autorskiej został wydany jego album monograficzny pt. „Dwoistość i jedność”. W 2018 roku zdobył II nagrodę na V Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” w Łodzi.

Równolegle z wernisażem odbędzie się spotkanie poetyckie z Maciejem Krzyżanem i promocja tomu wierszy „Duszyczka”. Autor (ur. 1965) opublikował kilka tomików wierszy, ostatnio wybór „Tęsknota” (2017). Mieszka w Gnieźnie. – Poeta rozpisuje na kolejne tomy swój prywatny, bardzo osobisty „traktat moralny”. Bo o czym traktują te wiersze: o Bogu i ludzkich zaniedbaniach, o godnym, godziwym życiu, o rodzinie – powinnościach wobec rodziców i wobec własnych, dorosłych już dzieci, (...) o wyborach, podejmowanych każdego dnia, o pracy i o poezji – pisze Krzysztof Lisowski. Z kolei Piotr Szewc komentuje: – Poeta opowiada o świecie – i o sobie – precyzyjnie, rzeczowo i zwięźle. Nie kryje wzruszenia, ale potrafi być dyskretny. Pisze o rzeczach i zjawiskach zwyczajnych, które wcale zwyczajne w jego zobaczeniu nie są. Poezja intensywna, mądra i subtelna. Silnie zakorzeniona w tym, co jest.

Wiersze czytać będzie Roma Warmus.

Początek spotkania o 18.00 w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5), wstęp wolny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor