Kultura 15 paź 13:39 | kd
Spór o koncepcję Muzeum II Wojny Światowej rozstrzygnięty. Sąd oddalił pozew byłych pracowników

fot. fb/MIIWŚ

Zmiana dyrekcji z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbiła się szerokim echem w całym kraju. Nowy dyrektor dr Karol Nawrocki wraz z nowymi pracownikami wprowadził zmiany w dotychczasowej koncepcji wystawy głównej. Byli pracownicy wraz z dyrektorem prof. Pawłem Machcewiczem wnieśli sprawę do sądu.

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 16 z 17 zarzutów, które byli pracownicy Muzeum wraz z poprzednim dyrektorem postawili nowej dyrekcji placówki. Powodem były zmiany, które zostały dokonane na wystawie głównej. 

Pozywający traktowali wystawę stałą jako swoje dzieło autorskie, w którym bez ich zgody nie można dokonać żadnych zmian.

Udało się obronić polskich bohaterów. Z 17 zmian na wystawie, które skarżyli powodowie, tylko jedna została zakwestionowana. Zostają Kolbe, Sendlerowa, Pilecki, Ulmowie. Pozostaje upamiętnienie męczeństwa polskich zakonnic i księży. Wielka radość!

— powiedział dyr. dr Karol Nawrocki.

Jak ustalił portal wpolityce.pl - sąd nakazał Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprzestania wyświetlania filmu pt. „Niezwyciężeni” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej na dwóch ekranach podzielonych murem i zasiekami w sekcji 18 wystawy „Od wojny do wolności” oraz zasądził od pozwanego muzeum na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku 10 tys. zł, w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów.

Od tej decyzji dyrektor Karol Nawrocki chce wnieść apelację. Uważa, że ten wartościowy film zasługuje na to by mógł być wyswietlany w takim miejscu.

Poniżej można zobaczyć film Niezwyciężeni:

 

 

Inf. wpolityce.pl

kd Autor