Tak kiedyś brzmiała Europa. Huskarl wystąpił w ramach „Koncertów Nieoczywistych”
Zespół Huskarl podczas koncertu w Bydgoszczy / fot. Jacek Kargól
Dawne stroje, dawne instrumenty, dawna muzyka. Wszystko to mogła oglądać publiczność zgromadzona na placyku przed Urzędem Żeglugi Śródlądowej, niedaleko skweru Franciszka Floriana Czakiego. Do Bydgoszczy przyjechał zespół Huskarl.
Inne z kategorii
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
W czwartek 18 lipca przed Urzędem Żeglugi Śródlądowej (ul. Marcinkowskiego 1) odbył się kolejny występ z cyklu „Koncerty Nieoczywiste”. Gościem Fundacji „Mandragora” był
gnieźnieński zespół Huskarl grający muzykę dawnej Europy, mający w repertuarze pieśni i tańce, które przetrwały do czasów dzisiejszych. Ich muzykę podzielić można na średniowieczną,
renesansową, etniczną (m.in. muzyka bretońska, węgierska, bałkańska) i współczesną.
Huskarl wykorzystuje instrumenty tradycyjne, m.in. dudy, szałamaje, flety, skrzypce, bouzouki irlandzkie, lirę korbową i różnego rodzaju bębny. Muzycy odtwarzają historię, kładąc szczególny nacisk na pielęgnowanie europejskich tradycji muzyczno-dudziarskich. Trzeba także dodać, że wystąpili w strojach z dawno minionej epoki.
Zespół, który koncertuje i na imprezach krajowych, i międzynarodowych, zabawiał radosnymi utworami nie tylko wierną publiczność „Koncertów Nieoczywistych”, ale też przechodniów zatrzymujących się w to upalne popołudnie, dla chwili wytchnienia, przy niedalekiej fontannie. Kwartet wykonywał w większości utwory instrumentalne, ale mogliśmy też usłyszeć śpiew, i to nawet po węgiersku! Na zakończenie zespół zaprezentował swoją wersję motywu przewodniego z „Gwiezdnych Wojen”, wzbudzając olbrzymi aplauz.
Zespół Huskarl występuje w składzie:
Mikołaj Woźniak - dudy, szałamaje, flety, lira korbowa, wokal
Aleksander Basiński - baraban, djembe, bęben obręczowy, dudy
Regina Borkowska-Kędzierska - skrzypce
Filip Skitek - bouzouki irlandzkie, wokal
fot. Jacek Kargól
Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Mandragora” jest organizatorem projektu „Koncerty Nieoczywiste”, czyli cyklu prezentacji muzycznych odbywających się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, umożliwiającej bezpośredni i spontaniczny kontakt z odbiorcami. Nie jest to kolejny festiwal, lecz wyjście z muzyką w przestrzeń publiczną. Artyści zaproszeni do udziału w tych niecodziennych koncertach pojawiają się ze swoją sztuką w wielu miejscach, często zaskakujących, takich jak: park, deptak, podwórko, brama, plac zabaw, etc. Tegoroczne koncerty odbywać się będą m.in. na Barce Lemara, w parku Kazimierza Wielkiego, parku Jana Kochanowskiego, bulwarach nad Brdą i Kanałem Bydgoskim oraz na „Londynku”.