„Uśpione natury”. Otwarcie wystawy w Galerii Autorskiej [ZAPOWIEDŹ]
Krzysztof Kunca, „Martwa natura z pralką”
W czwartek (27 stycznia) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5) odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Krzysztofa Kuncy pt. „Uśpione natury”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie poetyckie pt. „Żywe natury” z udziałem pisarzy związanych z Galerią.
Inne z kategorii
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
Krzysztof Kunca, ur. 1962; absolwent PLSP w Bydgoszczy. Studiował w ASP w Krakowie w latach 1982–1987 oraz 1989–1991 w pracowni Jerzego Nowosielskiego, uzyskując dyplom z zakresu malarstwa. W latach 1983–1984 był współzałożycielem i uczestnikiem twórczych działań neoromantycznej grupy malarskiej Książę Józef (Kraków). Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentuje głównie w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy.
Krzysztof Kunca/fot. Jan Kaja
(…) Poszukiwanie nowego wizerunku sacrum, wyłaniającego się z codziennego obrazu profanum, staje się szczególnie nagląca potrzeba współczesności. Czas zagubienia i lęku, zniekształcenia podstawowych wartości, prowadzi donikąd. Artysta w pełni świadomy tych zagrożeń, dotkliwie odczuwa skutki wszechobecnego relatywizmu pragnie widzieć i „widzi” normalność świata tylko u jego źródła. Krzysztof przez malarstwo chce przywracać bezpretensjonalny obraz tego, co w codziennym, zwyczajnym życiu staje się niepojęte, to znaczy czyste i święte. Pragnie pozostawać jak soczewka, przez którą przenika światło natury. Ma to służyć rezonansowi wizualnemu, by patrząc mógł przejrzeć i zobaczyć nową rzeczywistość.
Jacek Soliński
(…) być może malarskie realizacje Krzysztofa Kuncy stanowią syntezę ikonicznego kanonu z żywą ekspresją, stanowią również przekroczenia granicy dzielącej sacrum i profanum.
Jest to malarstwo o wielkiej, magnetycznej wręcz sile wyrazu, sztuka poruszająca zmysły i wyobraźnię.
Piotr Siemaszko
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć spotkanie poetyckie pt. „Żywe natury” z udziałem Wojciecha Banacha, Joanny Gładykowskiej, Grzegorza Grzmot-Bilskiego, Jarosława Jakubowskigo, Małgorzaty Grajewskiej, Macieja Krzyżana, Aliny Rzepeckiej, Marka Kazimierza Siwca, Bartłomieja Siwca, Mariusza Stoppela i Wiesława Trzeciakowskiego.