Walka o swobodny rozwój. Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym
Georg Johann Tribowski, „Ptak bez przyszłości”, 1985, reprodukcja W. Woźniak (fragment)
W Spichrzach nad Brdą prezentowane będą obrazy Georga Johanna Tribowskiego. Wystawa skupia się na młodzieńczej twórczości malarza.
Inne z kategorii
Szafarska scena młodych - zagra Zuzanna Sejbuk. Można posłuchać i poznać młodą artystkę
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Ptak bez przestrzeni. Georg Johann Tribowski - wczesne obrazy”. Wernisaż odbędzie się w czwartek (14 czerwca) o godzinie 18.00 w Spichrzach nad Brdą. Wstęp wolny.
Georg Johann Tribowski to malarz urodzony w niemiecko-kaszubskiej rodzinie w Gdyni. Po zakończeniu II wojny światowej został przesiedlony tymczasowo do Szczecina, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata. W 1964 roku wyemigrował do Hamburga. Szczecin uformował zainteresowania artystyczne twórcy. W tym okresie Tribowski zajmował się wyłącznie sztuką sakralną, odrzucając całkowicie panujący wówczas realizm socjalistyczny. W swych pracach podejmował głównie tematy, które pozwalały mu symbolicznie wyrazić ból i cierpienie. Stały się one zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju. W swoich kompozycjach Tribowski odwoływał się do malarstwa renesansowych twórców północnoeuropejskich (Matthiasa Grünewalda, Albrechta Dürera), niemieckich ekspresjonistów (Ernsta Ludwiga Kirchnera) oraz paryskich „nowoczesnych” (Amadea Modiglianiego, Pabla Picassa).
Georg Johann Tribowski, Prorok, ok. 1964, reprodukcja W. Woźniak
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. W Bydgoszczy można będzie ją oglądać do 15 lipca.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy