Książka 23 lis 20:28 | Krzysztof Drozdowski
Bunt Barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji [RECENZJA]

Najnowsza książka prof. Wojciecha Roszkowskiego jest kontynuacją jego poprzedniej książki pt. Roztrzaskane lustro.

Autor sam przyznaje we wstepie, że pytania na które stara się odpowiedzieć w nowej publikacji powstały po publikacji jego książki pt. Rozstrzaskane lustro. To pytania, które nasunęły się mu oraz jego czytelnikom po poprzedniej lekturze. 

„Współczesny człowiek Zachodu – pisze w ‘Buncie barbarzyńców’ prof. Wojciech Roszkowski – zbyt często unika rozważania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi, lub szuka odpowiedzi zbyt łatwych, żeby były prawdziwe. Pytania i odpowiedzi, które znalazły się w tej książce, powinny zainteresować ludzi choćby powierzchownie zatroskanych o przyszłość, swoją i swojej wspólnoty. Ktoś, kto spędza większość wolnego czasu wpatrzony w ekranik swojego telefonu, czytając jedynie uwagi swoich znajomych o swoich znajomych, albo w inny sposób ‘zabija czas’, czyli zabija siebie, może najwyżej zapytać: ‘ale o co chodzi?’. Przeczyta – to się dowie”.

Książka jak wskazuje podtytuł zawiera 105 pytań zarówno o przyszłość cywilizacji zachodniej jak i o to czym ona wogóle jest? Kto należy do państw cywilizacji zachodniej? Autor stawia pytania, ale jednocześnie w stanowczy sposób odpowiada na nie. 

Ksiażka jest bogato ilustrowana, pisana lekkim piórem, z którego słynie autor. Można więc ją przeczytac w jedno popołudnie. Patrząc na zmiany zachodzące we współczesnym świecie warto poszukać pewnych odpowiedzi również a nawet zwłaszcza w przeszłości. Wszakże należy znać historię i potrafić wyciągać z niej odpowiednie wnioski. 

 

Wojciech Roszkowski, Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji, wyd. Biały Kruk, 312 stron

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.