Książka 14 sie 16:17 | Redaktor
Dymy nad Gdańskiem - ostatnia książka Leszka Adamczewskiego [RECENZJA]

Dymy nad Gdańskiem - to najnowsza i już niestety ostatnia książka znanego popularyzatora historii Leszka Adamczewskiego.

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi wydawnictwa Replika - W „Dymach nad Gdańskiem” Leszek Adamczewski przedstawia kilkadziesiąt sensacyjnych epizodów z dziejów prowincji Danzig-Westpreussen (Gdańsk-Prusy Zachodnie). Opisuje, jak naprawdę wyglądały wydarzenia „krwawej niedzieli” w Bydgoszczy i „produkcja” mydła z ludzkiego tłuszczu, przedstawia próbę zamachu na pociąg Adolfa Hitlera i tragiczny los reżysera filmu „Titanic”, odwiedza poligon broni V-2 w Borach Tucholskich i gigantyczną fabrykę zbrojeniową na przedmieściach Bydgoszczy, śledzi wojenne losy pomorskich skarbów kultury i ze szczątków informacji odtwarza tragiczny epizod z portu na Oksywiu w Gdyni z 9 października 1943 roku.

 

Najnowsza książka jest zdecydowanie pozycją popularnonaukową, co pozwala na dotarcie do znacznie szerszego kręgu czytelników. A ten musi być znaczny, gdyż zarówno autor jak i wydawnictwo kolejne książki opisujące nieznane, a często zapomniane epizody z czasów II wojny światowej wydają w tempie iście zawrotnym. W przypadku jednak omawianej książki mamy do czynienia z kolejnym wydaniem tego tytułu. Odświeżona została jednakże jedynie szata graficzna, gdyż i to uważam za zarzut nie doszło do naniesienia pewnych merytorycznych poprawek, które powinny ukazać się w ponownie wydawanym tytule. Wszakże wiedza historyczna posunęła się znacznie do przodu. 

Kolejne rozdziały czyta się niemal z zapartym tchem. Tak jak zostało to przedstawione w opisie w książce dotykane jest wiele tematów, często trudnych, czesto przemilczanych, a czasem powszechnie znanych. Wówczas jednak osobiste spojrzenie autora pozwala na nowe postrzeganie danej historii. 

Zarówno tę książkę jak i inne publikacje sygnowane nazwiskiem autora warte są polecenia miłośnikom historii jak i osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z badaniem przeszłości. Książki Adamczewskiego stanowią doskonały zaczyn do głębszego spojrzenia na dany problem historyczny. 

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął już na studiach jako korespondent Ilustrowanego Magazynu Studenckiego „Itd”. W latach 1972–2008 pracował w redakcjach: „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego”. Zmarł w 2022 r. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor