Książka 16 lis 13:37 | kd
IPN zaprasza na premierę książki o Mieczysławie Rakowskim

22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Delegaturze IPN w Bydgoszczy, ul. Wincentyny Teskowej 1 odbędzie się prezentacja książki - biografi politycznej Mieczysława F. Rakowskiego.

O książce i jej bohaterze

Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” czynią z Mieczysława F. Rakowskiego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy. Książka Michała Przeperskiego to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej.


Notka o autorze


Dr Michał Przeperski (ur. 1986) – pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i transformacji ustrojowej. Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten w Instytucie Historii PAN (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Autor książek Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą (2014) oraz Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku (2016, nagroda miesięcznika „Nowe Książki” dla najlepszej książki roku 2016).

 

Spotkanie odbędzie się 22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Delegaturze IPN w Bydgoszczy, ul. Wincentyny Teskowej 1.

kd Autor