Książka 14 maj 2020 | Jarosław Aleksander
Kardynał Sarah, Benedykt XVI - Z głębi naszych serc.  [RECENZJA]

W księgarniach pojawiła się książka, która wywołała zamieszanie w Watykanie i głębokie polemiki w episkopatach krajów w których się pojawiają kolejne wydania.

Książka "Z głębi naszych serc"  ukazała się w styczniu bieżącego roku. Jeszcze przed swoją oficjalną premierą została owiana aurą zapowiadającego się przewrotu i kontrowersji. Od początku zapowiedzi jej wydania spodziewano się rewolucji i mocnego głosu papieża emeryta Benedykta XVI w sprawach absorbujących kościół zwłaszcza po doniesieniach z tzw. Soboru Amazońskiego gdzie dyskutowano m.in. o celibacie księży.

Liczne plotki i przeinaczenia doprowadziły w świeckich kręgach do pochopnych wniosków i dyskusji o podważaniu roli celibatu w posłudze kapłańskiej. A co na to autorzy książki papież emeryt Benedykt XVI i kardynał Sarach?

Książka ta składa się z dwóch głosów – rożnych a tożsamych i stających w obronie tradycyjnej wartości i roli celibatu dla księżny. Nie ma w niej niczego nowego, czego nie znajdziemy w nauce kościoła katolickiego. Jedyną kontrowersją może być fakt, że obaj dostojnicy już przed opublikowaniem książki stali się obiektami manipulacji i przypisywano im tezy których nie wypowiedzieli. Głos Benedykta XVI i kardynała Roberta Saraha w sposób głęboko teologiczny ale i przystępny wyjaśnia nam istotę celibatu i stają oni w jego obronie, jako części dorobku teologicznego kościoła. Szczególnie cenne są osobiste świadectwa tych dwóch wielkich postaci współczesnego kościoła, co pokazuje jak istotne są tradycyjne wartości zwłaszcza w obecnych czasach w których podważa się fundamenty tak wiary jak i kościoła.

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz