Książka 1 gru 2018 | Redaktor

Wojciech Banach to człowiek doskonale znany w świecie bydgoskiej kultury. Poeta, autor znakomitych albumów o dziejach naszego miasta, a ponadto kolekcjoner dawnych pocztówek, zdjęć starej Bydgoszczy, jak również różnych przedmiotów związanych z historią grodu nad Brdą.

Miałem przyjemność poznać go, być u niego w domu, a tym samym obcować z jego zbiorami. Robią naprawdę piorunujące wrażenie! Przyjemnością jest również obcowanie z samym autorem, człowiekiem niezwykle inteligentnym, wrażliwym, a przy tym towarzyskim i bezpośrednim. Wszystkie te cechy są widoczne także w dotychczasowych publikacjach Banacha.

Zawierają one głęboką refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością, pokazują, że autor spogląda na nią z pewnym dystansem, ale zarazem niezwykłą wnikliwością. W najnowszej publikacji Banach zebrał swoje wiersze na temat patriotyzmu, zarówno tego krajowego, jak i lokalnego. Utwory wyrażają to, czym patriotyzm jest dla autora i co uosabia. W setną rocznicę odzyskania niepodległości jest to naprawdę interesujący pomysł.

 „Plac Piastowski” to publikacja wyjątkowa nie tylko ze względu na treść, ale również formę. Książka jest bowiem połączeniem tomiku poezji z przepięknym albumem prezentującym dawne pocztówki o treści patriotycznej. Wszystkie pochodzą ze zbiorów autora! Nie są to byle jakie prace, część z nich pochodzi jeszcze z XIX wieku, inne z początków kolejnego stulecia. Niektóre zawierają reprodukcje dzieł znanych malarzy, inne widoki stworzone specjalnie z myślą o zaprezentowaniu ich na pocztówce. Jest na nich zawarta trudna historia Polski, zrywy powstańcze, ale również dążenie do odzyskania niepodległości poprzez inne działania niż walka zbrojna, tęsknota za utraconą ojczyzną. Obrazki te doskonale korespondują z poezją Wojciecha Banacha. Serdecznie polecam wszystkim, dla których książka to nie tylko przedmiot świetnie prezentujący się na półce.

 Wojciech Banach, 

Plac Piastowski i inne wiersze. Pocztówki patriotyczne z lat 1900-1945 

Galeria Autorska 

Poleca Krzysztof Osiński

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor