Książka 12 gru 12:21 | Krzysztof Drozdowski
Opętania, nawiedzone domy - historie prawdziwe od Warrenów [RECENZJA]

fot. Wyd. Replika

Rzeczy o których w naszym codziennym życiu nie myślimy zbyt często, słysząc o takich sytuacjach raczej powątpiewamy w ich prawdziwość. To co nam się wydaje fantazją dla Eda i Lorraine Warrenów było niemal codziennością.

Odkąd tylko pamiętam interesowały mnie rzeczy, które określa się zbiorowo jako zjawiska nadprzyrodzone. Chłonąłem pełnymi garściami wszelkie historie o rzekomo nawiedzonych domach, niewyjasnionych morderstwach, gdzie zabójca tłumaczył się podszeptami diabła, opętaniach i egzorcyzmach. Z biegiem czasu te zainteresowania odchodziły w zapomnienie.

Zmieniło się to po lekturze trzech publikacji wydanych przez wydawnictwo Replika. Są to historie Eda i jego żony Lorraine Warrenów, którzy opisuje historie z którymi mieli stycznosć w swoim życiu.

Chyba każdy, kto lubi horrory obejrzał kilka filmów, które osnute są na historii szczęśliwej rodziny, która po wprowadzeniu do nowego domu w nieodległym czasie zaczyna przeżywać koszmar. Jeden z domowników zaczyna odkrywać różne dzwięki, głosy i doświadczać niezwykłych zjawisk w tym również napadów agresji skumulowanej an pozostałych członkach rodziny. Znane są historie, kiedy takie wydarzenia prowadzą do tragedii oraz takie, w których dzięki determinacji kogoś z rodziny udaje się wydostać z takiego domu. Taki dom zostaje uznany za przeklęty, zwłaszcza jeśli historia ponawia się po wprowadzeniu kolejnej rodziny. I to włąśnie taką historię znajdziemy w pierwszej polskiej publikacji. 

Na stronie wydawnictwa mozemy przeczytać krótki opis tego co znajdziemy w środku - Legendy mówią, że kiedy do zbudowanego w 1896 roku domu w West Pittson w stanie Pensylwania wprowadziła się pierwsza rodzina, od razu było wiadomo, że z budynkiem jest coś nie w porządku. Podobno każdy, kto tam mieszkał, stykał się z tajemniczymi siłami, których nie potrafił wytłumaczyć. Nawet gdy dom stał pusty, ludzie z okolicy słyszeli dziwne i niepokojące dźwięki… Sprawa zyskała potężny rozgłos, gdy do posiadłości wprowadziła się rodzina Smurlów. Przeżyli oni prawdziwy koszmar.

Zaciekawiony pierwszą opisaną historię tym chętniej sięgnąłem po kolejny tom opowieści tych

autorów.

Na podstawie badań małżeństwa demonologów powstało już kilka kasowych filmów, które przeszły do kanonu w swojej kategorii.

Książka Opętania. Historie prawdziwe zawiera między innymi szczegóły dotyczące sprawy nastolatki, eksperymentującej z satanizmem i seansami spirytystycznymi, co sprawiło, że stała się ofiarą najbardziej przerażającego demona… Przeczytacie w niej również o miasteczku terroryzowanym przez morderczą, niepowstrzymaną siłę, tak złą, że mogło ją zrodzić wyłącznie piekło… a także o domu opanowanym przez bezlitosną, niszczycielską furię poltergeistów. Poznacie też szczegółowe fakty stojące za słynną posiadłością w Amityville.

 

 

 

Ostatnia książka o badaniach i doświadczeniach Warrenów nosi tytuł - Nawiedzenia. Historie prawdziwe. Znajdziemy w niej wiele najbardziej wstrząsających, opartych na faktach przypadków upiornych nawiedzeń, demonicznych prześladowań i przerażających spotkań z duchami.

 

 

Ed i Lorraine Warrenowie przebadali wspólnie tysiące spraw związanych ze zjawiskami nadnaturalnymi. Napisali razem wiele artykułów i książek, prowadzili też wykłady na uczelniach. Oboje idealnie się uzupełniali, wykorzystując wiedzę i umiejętności. Domeną Eda – jedynego świeckiego egzorcysty zaakceptowanego przez Watykan – były przypadki nawiedzeń i opętań, Lorraine natomiast była niezwykle wrażliwym medium. Ed zmarł w roku 2016. Jego żona Lorraine odeszła w roku 2019.

 

Wydawnictwo Replika zapowiedziało wydanie jeszcze dwóch kolejnych publikacji opartych na badaniach Warrenów. Czekam z zapartym tchem.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.