Książka 4 cze 18:58 | Krzysztof Drozdowski
Przez przeciwności do gwiazd. Generał brygady pilot Stanisław Skalski [RECENZJA]

Stanisław Skalski jest jednym z najwybitniejszych polskich pilotów. Swoje lotnicze szlify zdobywał w II RP. W czasie II wojny światowej walczył z agresorem niemieckim na terenie Polski, brał udział w bitwie o Anglię, później zaś latał w Afryce i Europie. I to właśnie jego postaci została poświęcona kolejna książka dr Sławomira Łanieckiego związanego z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Książka nie jest już najnowszą pozycją wydawniczą. Ukazała się na rynku wydawniczym już w 2020 roku nakładem wydawnictwa Avalon z Krakowa. 

Pierwsze wrażenie po wzięciu książki do ręki jest piorunujące. W formacie A4 książka zajmuje ponad 600 stron. Już tylko to świadczy o ogromie pracy wykonanej przez autora. 

Jednakże pomimo tego, że już na pierwszy rzut oka najnowsza biografia tego wybitnego polskiego pilota sprawia wrażenie poważnej publikacji, to jednak przeszła ona bez większego echa. Dlaczego tak się stało? Na to pytanie odpowiedzi nie udało mi się znaleźć. Choć może powodem tego stanu rzeczy stał się brak większej akcji informacyjnej dotyczącej wydania tejże publikacji? Sam dowiedziałem się o niej po czasie z pewnego przypadku. 

Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów, a te z kolei podzielono na podrozdziały. Zapewnia to pełną przejrzystość budowy publikacji. Autor wybrał, jak to w biografiach najczęściej bywa metodę chronologicznego przedstawiania życia obranej postaci - bohatera swojej książki.

Nie będę w tym miejscu opisywał dokładnie treści książki. Biografia gen. Skalskiego powinna być choćby w zarysach znana każdemu Polakowi. A jeśli nadal nie jest, to sięgnięcie po publikację dr. Sławomira Łanieckiego jest szczególnie wskazane.

Autor lub też wydawnictwo zostosowali dość obecnie nietypowy - kolumnowy układ pomieszczenia treści. Według mnie jest to mankament omawianej publikacji. Wprowadza pewne zamieszanie u czytelnika. 

Po przeczytaniu tej publikacji z całą pewnośćią mogę polecić lekturę biografii generała pilota Stanisława Skalskiego pióra Sławomira Łanieckiego.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.