Ludzie 23 kwi 18:37 | ak
Dziecięce Graffiti świętowało urodziny mistrza Leona

screen

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy po raz kolejny zaprosiło osoby niepełnosprawne i ich bliskich na wirtualne spotkanie, tym razem z okazji urodzin swojego patrona.

W czwartek (22 kwietnia) uczestnicy projektu Dziecięce Graffiti po raz kolejny wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez kustosz Dominikę  Raduńską-Pacholską. 

„Kwiecień to miesiąc, w którym poza Wielkanocą obchodzimy wiele ważnych uroczystości. Na przykład 18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, a 22 kwietnia to Dzień Ziemi. Natomiast 24 kwietnia przypada rocznica urodzin naszego patrona - Leona Wyczółkowskiego - mówiła kustosz.

Spotkanie urodzinowe było okazją do bliższego poznania życia Leona Wyczółkowskiego i jego prac znajdujących się w zbiorach muzeum. 

Kanwą opowieści było zamiłowanie Leona Wyczółkowskiego do przyrody, w szczególności tej z okolic Bydgoszczy. Uczestnicy dowiedzieli się, jak należy dbać o przyrodę w lesie oraz co dalej będzie się działo z tak drogim mistrzowi rezerwatem cisów we Wierzchlasie. 

W uroczysty klimat spotkania poprzez muzyczne utwory przygotowane z okazji święta patrona, wprowadził  Leszek Basiński grając na akordeonie. Nie zabrakło tradycyjnego Sto lat! 

W części warsztatowej, wykorzystując dary natury, ozdabiano zużyte przedmioty, dając im drugie życie.

Dziecięce Graffiti skupia osoby niepełnosprawne i ich bliskich. Uczestnicy wspólnie biorą udział m.in. imprezach integracyjnych, zajęciach rewalidacyjnych. Cyklicznie, obecnie w formule on-line, odbywają się Muzealne Spotkania organizowane przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

 

ak Autor