Bydgoski Festiwal Muzyczny 3 paź 2019 | Redaktor
Genialną „Pasją” Bacha uczcili Dzień Muzyki

Partie ewangelisty śpiewał Sylwester Smulczyński (tenor)/fot. Mariusz Talkowski, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego/Facebook

Capellę Bydgostiensis, aż trzy chóry i znakomitych solistów usłyszeli melomani w Filharmonii Pomorskiej 1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki. Świętowali wykonaniem arcydzieła – „Pasji wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha.

Monumentalna barokowa kompozycja zabrzmiała na estradzie bydgoskiej filharmonii po raz pierwszy. – To dzieło trudne, długie, ale sprawiające i słuchającym, i wykonawcom wiele radości – zapewniał przed BFM zastępca dyrektora filharmonii, Cezary Nelkowski.

Wraz z Capellą Bydgostiensis wystąpiło grono znakomitych polskich solistów oraz chóry: Astrolabium z Torunia, Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania i Zespołu Szkół Muzycznych z Bydgoszczy. Dyrygował szef artystyczny filharmonii, Kai Bumann.  

Święto muzyki było też okazją do uczczenia jej wykonawców. Program poprzedziło wręczenie nagród przyznawanych pracownikom instytucji muzycznych – m.in. filharmonii, Opery Nova i Akademii Muzycznej – przez marszałka województwa.  

Koncert „Pasja na wiele głosów” odbył się w ramach trwającego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Przed nami jeszcze cztery festiwalowe wydarzenia.

W piątek (4 października) filharmonia zaprasza na „Wieczór pieśni” z muzyką polską i francuską – w repertuarze Szymanowski, Lutosławski i Ravel. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi bułgarski dyrygent Rosen Gergov, który na swoim koncie ma m.in. nominację do Grammy. Solowe partie sopranowe zaśpiewa Magdalena Pikuła.

Z kolei w niedzielę (6 września) filharmonię odwiedzi L’Arpeggiata, międzynarodowy zespół grający na barokowych instrumentach. W Bydgoszczy wystąpi z premierowym programem „Himmelsmusik” – „muzyka niebios”. Wykonane zostaną dzieła kompozytorów baroku, zarówno tych sławnych, jak i tych mniej znanych.

W środę (9 października) usłyszymy muzykę zupełnie innego typu: ludowszczyznę Kaszub zaprezentują Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus i Kaszubska Kapela Ludowa. Partie barytonowe zaśpiewa Damian Wilma, a przy fortepianie zasiądzie Karolina Tańska.

Festiwal zakończy się w piątek 11 października wykonaniem „Requiem” Verdiego. Wystąpią bydgoscy symfonicy, Chór Opery Narodowej Ukrainy i ukraińscy soliści.

Wielkie święto muzyki w Filharmonii Pomorskiej odbywa się już po raz 57., tym razem pod hasłem „Kontrasty – Śpiewy z różnych stron”.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Pomorskiej lub na  www.bilety24.pl. 

red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor