Bydgoski Festiwal Muzyczny 25 wrz 2019 | Redaktor
Moc muzycznych wrażeń. Trwa pierwszy tydzień BFM

Łukasz Borowicz będzie dyrygował podczas koncertu Moniuszko 2019 - kantaty „Milda” i „Nijoła”/fot. Katarzyna Zalewska/materiały festiwalowe

Kantaty Moniuszki, muzyka filmowa, recytacja Andrzeja Seweryna i hity muzyki rozrywkowej – to czeka melomanów w najbliższych dniach, podczas 57. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

W środę (25 września) w o godz. 19.00, w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w Filharmonii Pomorskiej zabrzmią rzadko wykonywane, dwie rozbudowane kantaty: „Milda” i „Nijoła”. Partie chóralne wykonają artyści z Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Muzyków Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz, a symfonikom towarzyszyć będzie grono znakomitych solistów: Wioletta Chodowicz, Maria Jaskulska-Chrenowicz, Ewa Wolak, Sylwester Smulczyński i Robert Gierlach.

W piątek (27 września) o godz. 19.00 koncert szczególnie dla fanów muzyki filmowej - „Wokalizy srebrnego ekranu”. W programie wokalizy z takich produkcji, jak „Dziewiąte wrota”, „Ogniem i mieczem”, „Gladiator” i „Prometeusz”. Warstwę muzyczną uzupełnią obrazy malowane komputerowo i wyświetlane na ekranie. Na czas koncertu dzieci od trzeciego roku życia będzie można zostawić pod opieką niani.

W niedzielę (29 września) melomanów czekają dwa koncerty w jednym. W ramach cyklu „Wczoraj i dziś” na początku zabrzmi „Podróż zimowa” Franza Schuberta (godz. 17.00), a dwie godziny później, w ramach kontynuacji koncertu – standardy muzyki jazz i pop w autorskich aranżacjach Pawła Tomaszewskiego i Wojciecha Myrczka (godz. 19.00).

„Podróż zimowa” to cykl 24 pieśni na głos męski i fortepian, napisana przez Schuberta do wierszy Wilhelma Müllera. Pieśniom towarzyszyć będzie poezja – wiersze w tłumaczeniu Karola Kozłowskiego czytać będzie aktor Andrzej Seweryn. W drugiej części wieczoru duet jazzowy poprowadzi muzyczny dialog, pełen humor i improwizacji. Z estrady popłyną największe hity muzyki jazzowej i rozrywkowej – „Over The Rainbow”, „Fly Me To The Moon”, „Moon River”, „Always On My Mind”, „I Just Called To Say I Love You”.

Bilety na koncerty można nabyć w kasie filharmonii oraz na www.bilety24.pl.

O programie także na kolejne dni czytaj tutaj i tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor