Filharmonia Pomorska 9 paź 14:39 | mk
Filharmonia dziękuje melomanom. Zakończył się 59. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Finałowy koncert poprawadzili zastępca dyrektora FP Cezary Nelkowski i Magdalena Miśka-Jackowska/fot. Marcin Kledzik, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Utwory Schnittkego i Strawińskiego zabrzmiały na finał tegorocznego BFM. Ostatni z dziewięciu skontrastowanych koncertów odbył się w piątek (8 października) – publiczność nagrodziła artystów brawami i owacją na stojąco.

Tego wieczoru na estradzie Filharmonii Pomorskiej pojawili się muzycy Orkiestry Symfonicznej FP i chór Filharmonii Narodowej w Warszawie. Za pulpitem dyrygenckim stanął Mykoła Diadiura, a partie solowo wykonali Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce) i Bartosz Koziak (wiolonczela).

fot. Marcin Kledzik, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Concerto grosso nr 2” Alfreda Schnittkego w bydgoskiej filharmonii zostało wykonane pierwszy raz. Symfonia psalmów” Igora Strawińskiego poprzednio zabrzmiała tutaj w 2006 roku – a z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej aż 27 lat temu! Niezmiernie cieszy fakt, że mogliśmy ponownie podziwiać i oklaskiwać światowy poziom tego zespołu” – komentuje Filharmonia Pomorska na Facebooku.

fot. Marcin Kledzik, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Był to dziewiąty z cyklu koncertów w ramach 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, zatytułowanego „Pamięć i przyszłość”. Na otwarcie (17 września) Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Jacka Kaspszyka wykonała Symfonię „Kadish” Mieczysława Weinberga. 19 września gościem FP był wirtuoz organów, Cameron Carpenter. 21 września w repertuarze Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Komedy wystąpili Aleksander Dębicz (fortepian) i Marcin Zdunika (wiolonczela). Gwiazdą festiwalu była Natalia Kukulska, która 24 września zaprezentowała z zespołem koncert „Czułe struny”. Symfoniczne aranżacje dzieł Chopina wykonała OSFP pod batutą Adama Sztaby.

fot. Marcin Kledzik, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

25 września festiwal przeniósł się wyjątkowo poza Filharmonię Pomorską. W sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w Rywałdzie zespół wokalny Bornus Consor zaprezentował koncert ku czci kardynała Stefana Wyszyńskiego. 26 września już w Bydgoszczy wystąpiły Kayah, Anna Grzelak, Aga Twardowska i Anna Karwan, w repertuarze Ewy Demarczyk, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Ireny Santor i Anny German.

1 października Bizantyjski Chór Patriarchatu Rumuńskiego „Evloghia” przybliżył bydgoszczanom „Śpiewy prawosławia”, a 3 października Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka wykonała utwory Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka. Solo na altówce zagrała Katarzyna Budnik.

Finałowy koncert 8 października zakończył się brawami i owacją na stojąco. „Wdzięczni jesteśmy Melomanom, że nam wiernie towarzyszyli i tak pięknie, i z takim entuzjazmem przyjmowali koncerty. Wzruszeni i uszczęśliwieni dziewięcioma spotkaniami z publicznością i muzyką w »realu«, odnotowujemy, że 59. Bydgoski Festiwal Muzyczny przeszedł już do historii…” – czytamy na stroniełFP na Facebooku.

mk Autor