Filharmonia Pomorska 13 lut 13:01 | mk
Filharmonia po ponad trzech miesiącach powitała melomanów [VIDEO]

fot. Marcin Kledzik, Filharmonia Pomorska (Facebook)

Na „Wieczór z Mozartem” zaprosiła publiczność Filharmonia Pomorska po okresie obostrzeń. W piątek (12 lutego) koncertu na żywo można było wysłuchać zarówno na widowni, jak i przed ekranem komputera.

Utwory Mozarta wykonali  bydgoscy wirtuozi fortepianu: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i jej uczeń, Radosław Kurek. Orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis grała pod batutą Kaia Bumanna.

„Koncert z tak pogodną muzyką niewątpliwie poprawił samopoczucie słuchaczy, którzy artystów obdarzyli gromkimi brawami, co świadczy też o tym, jak bardzo już spragnieni jesteśmy wzajemnej obecności, bliskości… i po prostu muzyki na żywo w fenomenalnej sali FP” - czytamy na profilu filharmonii na Facebooku. 

Widownia mogła być zajęta jedynie w 50 procentach; z okazji otwarcia bilety kosztowały symboliczne 10 złotych. Równolegle z koncertem na żywo prowadzony był streaming na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej, gdzie nadal można obejrzeć nagranie. 

W walentynki (14 lutego) filharmonia zaprasza natomiast na premierę koncertu „Symfoniczne tańce Europy”. „Porywający program koncertu, w sam raz na ostatnią niedzielę tegorocznego karnawału i Walentynki, zaprezentuje znaną i lubianą muzykę taneczną największych kompozytorów XIX wieku” – zapowiada FP. „Źródłem natchnienia dla twórców muzyki w tym koncercie były m.in. takie tańce jak walc – król salonów, polskie tańce narodowe – dostojny polonez, wesoły i dynamiczny mazur, ludowe tańce czeskie jak skoczne polka i furiant, żywiołowy i radosny czardasz z Węgier czy też brawurowy i widowiskowy kankan, spopularyzowany przez Moulin Rouge i inne paryskie teatry variétés”.

Za pulpitem dyrygenckim stanął Paweł Kapuła, stały gościnny dyrygent Filharmonii Pomorskiej.

Nagranie zostanie udostępnione na kanale YT w niedzielę o godz. 17.00

W walentynki będzie można zasiąść także na widowni Opery Nova, która przywita się z publicznością spektaklem familijnym „Operowy zawrót głowy”. Więcej czytaj tutaj.

Działalność wznowiły również muzea. O funkcjonowaniu bydgoskich placówek czytaj tutaj

mk Autor