Filharmonia Pomorska 1 paź 16:31 | mk
Filharmonia świętuje Międzynarodowy Dzień Muzyki

fot. Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Pomniki przed Filharmonią Pomorską zostały ozdobione wieńcami z kwiatów – dekoracja ma przypomnieć melomanom o przypadającym 1 października święcie muzyki. Tego wieczoru w ramach BFM na estradzie zabrzmią  „Śpiewy prawosławia”.

– Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki tak świątecznie i radośnie będą widać Melomanów na dzisiejszymi koncercie: dyrektor Andrzej Szwalbe – założyciel, budowniczy i pierwszy długoletni Szef Filharmonii, nasz Patron – Mistrz Paderewski i Monsieur Chopin, stojący przed gmachem, na placu Krzysztofa Pendereckiego, na straży bydgoskiej świątyni muzyki i sztuki – tłumaczy kwiatową dekorację Filharmonia. 

Tego dnia odbędzie się kolejny koncert w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. O godz. 19.00 na estradzie FP w koncercie „Śpiewy prawosławia ”wystąpi Bizantyjski Chór Patriarchatu Rumuńskiego „Evloghia”. Członkami tego zespołu są studenci i absolwenci Wydziału Teologii Prawosławnej. Chór wykonuje sakralną muzykę bizantyjską i skupia się głównie na śpiewanej modlitwie podczas nabożeństw i koncertów w Rumunii i za granicą.

Następne festiwalowe koncerty zaplanowano na 3 i 8 października. W niedzielę w hołdzie dla Krzysztofa Pendereckiego Sinfonia Varsovia zaprezentuje jego „Chaconne” – ostatnią część „Polskiego Requiem” – oraz Koncert na altówkę; zabrzmi także symfonia „Z Nowego świata” Antonina Dworzaka.

Podczas finału 59. BFM z udziałem wybitnego ukraińskiego dyrygenta – Mykoli Diadiury, światowej klasy solistów i chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonane zostaną utwory Sznittkego – Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę – oraz „Symfonia psalmów” Strawińskiego.

Szczegóły na www.filharmonia.bydgoszcz.pl oraz na portalach społecznościowych Filharmonii Pomorskiej. Bilety do nabycia na www.filharmonia.bydgoszcz.pl

mk Autor