Filharmonia Pomorska 12 sty 18:20 | mk
Kolęda Nocka, arie, przeboje z musicali. Koncertowanie online [VIDEO]

kadr ze spotu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Między innymi koncerty sylwestrowy i noworoczny są nadal dostępne na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej. Instytucja promuje spot i zaprasza melomanów do odsłuchania nagrań wydarzeń z ostatnich tygodni.

18 grudnia, 40 lat po premierze na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Filharmonia Pomorska zaprezentowała piosenki z kultowego spektaklu Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego „Kolęda Nocka”. Koncert wzbogaciły wspomnienia jego twórców, a utwory zaprezentowane zostały we współczesnych aranżacjach Adama Lemańczyka. Gościem specjalnym była uczestnicząca w premierowym przedstawieniu Krystyna Prońko, która zaśpiewała m.in. „Psalm stojących w kolejce”. W partiach solowych usłyszeć można było również absolwentów wydziału jazzu bydgoskiej Akademii Muzycznej: Małgorzatę Chruściel, aktorkę musicalową i artystkę słynnej grupy Studio Accantus, oraz Tadeusza Seiberta, finalistę 10. edycji programu The Voice of Poland. Wystąpiła również Capella Bydgostiensis. 

Filharmonia przygotowała dla melomanów także aranżacje kolęd oraz koncerty - sylwestrowy i noworoczny.

– Bydgoszcz staje się Paryżem, Rzymem, Sewillą oraz Wiedniem. Taka muzyka zabrzmi w wykonaniu znakomitych solistów – zapowiadał Bassam Akiki, dyrygent sylwestrowego koncertu, polsko-libański kompozytor i doktor sztuki.

Arie i duety z europejskich stolic muzyki wykonali: Joanna Woś (sopran), Iryna Zhytyńska (mezzosopran), Paweł Skałuba (tenor), Szymon Komasa (baryton) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Zabrzmiały m.in. aria Barinkaya „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański” Straussa, aria Figara „Largo al factotum” z opery „Cyrulik sewilski” Rossiniego,  aria Toreadora z opery „Carmen” Bizeta czy  „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” Lehára

Z okazji Nowego Roku FP zaprosiła słuchaczy w podróż do świata filmu i musicalu. Utwory wykonała Orkiestra Symfoniczna FP i soliści: Weronika Bochat oraz Łukasz Talik. Za pulpitem dyrygenckim stanął Sławomir Chrzanowski. Publika usłyszała m.in. „Over the rainbow” z musicalu  „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „When I Fall in Love” z filmu „One Minute to Zero” czy „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu”.

Koncerty zawieszone są w sieci do końca sezonu artystycznego (31 sierpnia 2021). Poniżej promujący je spot.

 

mk Autor