Filharmonia Pomorska 1 kwi 2019 | Redaktor

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza w kwietniu na wyjątkowe koncerty.

3.04.2019

 „Kolacja na cztery ręce” to opublikowany w 1985 roku dramat Paula Barza opowiadający o spotkaniu Jana Sebastiana Bacha i Georga F. Händla. Z historycznej anegdoty o dwóch sławnych ludziach przekształca się w emocjonującą debatę o losie artysty, o życiu, na jakie skazuje go sztuka. W środę 3 kwietnia usłyszymy ją w interpretacji dwóch aktorów – Jacka Małachowskiego i Pawła Gilewskiego. 
Twórczość organową kompozytorów baroku zaprezentuje Bogdan Narloch.

5.04.2019

„Weźcie sto stuletnich dębów i wielkimi literami wyryjcie na ich pniach jego imię” – tak Robert Schumann nawoływał do hołdu dla Beethovena… Twórczość tego klasyka wiedeńskiego pod batutą Kaia Bumanna wysłuchamy w piątek, 5 kwietnia o godz. 19:00.  W programie „Koncert fortepianowy Es-dur”, w interpretacji ulubionego wirtuoza fortepianu bydgoskich melomanów – Eugena Indjica. Pisano o nim „Indjic Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin”.

Po przerwie – VI Symfonia „Pastoralna”, oddająca przyjemny nastrój odprężenia. Należy do nielicznych utworów programowych Beethovena, opowiada o uczuciach związanych z pobytem na wsi.

12.04.2019

W piątek 12 kwietnia będziemy świadkami światowego prawykonania „Requiem” Krzysztofa Herdzina. Pod batutą kompozytora, w projekcie wezmą udział znakomici soliści, m.in. Olga Pasiecznik i Andrzej Lampert, chóry bydgoskiej Akademii Muzycznej i Orkiestra Symfoniczna FP. Dzieło, skomponowane na specjalne zamówienie Filharmonii Pomorskiej, to ponad godzina muzyki, składająca się z dziewięciu oryginalnych części z łacińskim tekstem, którym kompozytor chce okazać swoją głęboką miłość wszystkim bliskim, którzy odeszli.

14.04.2019

Koncert w Niedzielę Palmową 14 kwietnia w całości wypełni muzyka Rudego Księdza, czyli Antonio Vivaldiego. Na wstępie „Stabat Mater, „zdumiewający przejaw geniuszu” kompozytora, w którym altowe partie zaśpiewa Justyna Gęsicka. Solistka pojawi się także w hymnie maryjnym Salve Regina. Ponadto bydgoscy kameraliści zagrają rzadko prezentowany Koncert g-moll na smyczki i basso continuo. Całość poprowadzi Benedykt Odya.

26.04.2019

„Mała msza uroczysta” Rossiniego, wbrew swej nazwie, jest wielkim, sakralnym utworem tego wybitnego włoskiego twórcy oper. Skomponował ją 5 lat przed swoją śmiercią, w wieku 71 lat, jednakże nie odczuwa się w niej ani przygnębienia, ani rezygnacji. Współcześni Rossiniemu nadali mu przydomek „włoski Mozart”, pisał bowiem muzykę niezwykle melodyjną, przepojoną duchem wesołości, pełną gracji i elegancji.

Do zaprezentowania Mszy na estradzie pojawi się wielki aparat wykonawczy: soliści (Ewa Majcherczyk  sopran, Iryna Zhytynska  alt, Tadeusz Szlenkier tenor, Jozef Benci bas) oraz Chór Akademicki UKW. Całość pod batutą libańsko-polskiego artysty Bassema Akiki, dyrektora artystycznego Festiwalu Noworocznego NFM we Wrocławiu.

Mecenasem Filharmonii Pomorskiej jest Enea.

Źródło: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor