Filharmonia Pomorska 5 gru 2018 | Redaktor

„Missa Sancti Nicolai” Haydna to propozycja filharmonii na pomikołajkowy wieczór 7 grudnia. W niedzielę natomiast (9 grudnia) zaprasza melomanów w samo południe na „Poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem”

Podczas wieczoru w muzyką Haydna (7 grudnia) usłyszymy w filharmonii 103 Symfonię Es-dur „Z werblem na kotłach” (przy okazji warto podkreślić, że kompozytor należy do rekordzistów świata co do liczby skomponowanych symfonii). W drugiej części koncertu symfonicy wspólnie z Chórem Akademickim bydgoskiej Akademii Muzycznej wykonają „Missa Sancti Nicolai”. Po raz pierwszy Msza napisana na okres adwentu została wykonana 6 grudnia 1772 roku. Partie solowe zaśpiewają: Anna Ciereszko (sopran), Ada Ber-Nowak (alt), Krzysztof Zimny (tenor), Leszek Holec (bas). Chór przygotują Renata Szerafin-Wójtowicz i Piotr Jańczak. Nad całością będzie czuwał maestro Kai Bumann.

W niedzielne południe 9 grudnia filharmonia zaprasza natomiast na „Muzyczny poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem”. Usłyszymy jeden z najbardziej lirycznych utworów w dorobku Bernsteina - „Serenadę”, czyli „serię powiązanych wypowiedzi ku chwale miłości”, jak określił sam kompozytor swoje dzieło inspirowane „Ucztą” Platona. To koncert skrzypcowy z udziałem instrumentów perkusyjnych i harfy. Solowe partie na skrzypcach zagra  Sławomira Wilga

Następnie Capella zagra „Orawę”, wieńczącą cykl „tatrzańskich” dzieł Kilara, o której kompozytor mówił, że „jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłbym żadnej nuty”. Dyrygować będzie Miłosz Kula.

Koncert osłodzi poczęstunkiem bydgoska Restauracja No1.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor