Filharmonia Pomorska 7 mar 2019 | Redaktor
Na Dzień Kobiet śpiewać będą skrzypce. Filharmonia proponuje

materiały Filharmonii Pomorskiej

Skrzypce, Bach, obój, koncerty dla najmłodszych i ich rodziców składają się na początek muzycznego marca z Filharmonią Pomorską.

W Dzień Kobiet (8 marca, godz. 19.00) dla bydgoskiej publiczności Krzysztof Jakowicz zagra słynny Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna, „w którym skrzypce śpiewają o spełnieniu wszystkich tęsknot i o miłości”.

Po przerwie zabrzmi nasycona namiętną liryką Symfonia fantastyczna Berlioza - niekwestionowany przebój sal koncertowych na całym świecie. Za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.

Bach o faryzeuszu i celniku

W niedzielę 10 marca melomanów czeka kolejny z cyklu koncertów „Wszystkie kantaty Bacha”, prowadzony przez ich pomysłodawcę Kaia Bumanna, szefa artystycznego Filharmonii Pomorskiej.

Partytura Kantaty nr 199, opowiadającej o dumnym faryzeuszu i pokornym celniku, została odkryta w 1911, jest najwcześniejszą zachowaną kantatą Bacha na głos solowy. Popisowe partie usłyszymy w kreacji sopranistki Joanny Radziszewskiej-Sojki.

materiały Filharmonii Pomorskiej

Ponadto Capella Bydgostienisis zagra Suitę z opery „Królowa elfów” Purcella wg „Snu nocy letniej” Szekspira oraz Bachowską II Suitę orkiestrową h-moll, która kryje tańce dworskie (sarabanda, bourrée, menuet i polonez). W tym utworze wirtuozowskie partie solowe na flecie wykona Daniel Rybicki – pierwszy flecista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Wirtuoz oboju

Koncert z cyklu „100 lat niepodległości” w piątek 15 marca (godz. 19.00) rozpocznie się wykonaniem utworu „Lamento na obój” współczesnej polskiej kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej. Solo na oboju zagra Mariusz Pędziałek. Następnie zaprezentuje śpiewne partie oboju w Koncercie C-dur Haydna. Na finał zabrzmi I Symfonia Brahmsa, która znajduje się w żelaznym repertuarze niemal wszystkich orkiestr i dyrygentów.

Bydgoskich symfoników poprowadzi Kai Bumann. Przed koncertem, o godz. 18.00, filharmonia zaprasza na „Rozmowy o muzyce” z Konradem Mielnikiem.

Muzyka już od brzuszka

Najmłodsi na kolejną Akademię Wiolimisia zaproszeni są w sobotę (16 marca) na godz. 11.00. Tematem kolejnego wykładu będą „Wiosenne wyliczanki-rymowanki do misia przebudzania”. Zaproszone są dzieci od 3 do 6 lat.

materiały Filharmonii Pomorskiej

Tego samego dnia odbędzie się koncert z cyklu „Od brzuszka do uszka maluszka” dedykowany kobietom w ciąży i rodzicom z niemowlętami. Tym razem wykonawcy zaproszą w muzyczną podróż w poszukiwaniu wiosny.

Mecenasem Filharmonii Pomorskiej jest Enea.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor