Filharmonia Pomorska 6 gru 2017 | Redaktor
Nie z tej ziemi. Kosmiczna muzyka w filharmonii

Krzysztof Dobosiewicz/fot. Materiały filharmonii

Kosmiczne tematy muzyczne pojawią się na koncercie „Nie z tej ziemi”, który odbędzie się w bydgoskiej filharmonii w piątek (8 grudnia) o godz. 19.00.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Krzysztofa Dobosiewicza. W programie: Symfonia C-dur „Jowiszowa” Mozarta, Poemat symfoniczny „Tako rzecze Zaratustra” Ryszarda Straussa, Planety op. 32 Gustava Holsta, a także muzyka z filmów „Star Trek”, „Planeta małp” (Jerry Goldsmith), „Dzień Niepodległości” (David Arnold), „Gwiezdne wojny” oraz „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” (John Williams).

Sam tytuł koncertu wskazuje, że na estradzie zapanują „kosmiczne” tematy muzyczne. Oprócz wielkiej klasyki, jak „Planety” Holsta i „Tako rzecze Zaratustra” Ryszarda Straussa (słynny początek drugiego dzieła głównie kojarzony jest z kultowym filmem Kubricka „Odyseja kosmiczna 2000”), zabrzmią ścieżki dźwiękowe legendarnego kina SF, poczynając od „Gwiezdnych wojen”.

Autor tego projektu i dyrygent Krzysztof Dobosiewicz ukończył warszawską Akademię Muzyczną, w klasie skrzypiec Zenona Bąkowskiego i Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu, w klasie Waltera Hagengrolla. Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie aktywnie popularyzuje muzykę polską przy okazji różnorodnych projektów artystycznych, z których „Klasyka horrorów”, „Lunapark”– widowisko muzyczne dla dzieci i „Video games – Superheroes” były już prezentowane w FP.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor