Filharmonia Pomorska 17 sty 2018 | Redaktor
Piotr Salaber i jego muzyka. Koncert znanego kompozytora w filharmonii

Piotr Salaber/fot. Tymon Markowski

Muzyka Piotra Salabera ze spektakli, prezentowanych na całym świecie oraz filmów znajdzie się w programie piątkowego (19 stycznia) koncertu w Filharmonii Pomorskiej.

To będzie pierwszy taki koncert z muzyką skomponowaną przez kompozytora związanego z Bydgoszczą.
- Udało mi się zaprosić m.in. Markusa Stockhausena, który zagra na trąbce. Uczyłem się u jego ojca kompozycji, cztery lata do niego jeździłem. Wtedy właśnie zaprzyjaźniliśmy się z Markusem, nawet napisaliśmy wspólnie jeden utwór  – opowiada Piotr Salaber. - Do dziś mamy kontakt, w międzyczasie nagrywałem też z nim muzykę do spektaklu w Teatrze Ateneum z Jadwigą Jankowską-Cieślak i dla Bolshoi Drama Theater w Petersburgu. Podczas bydgoskiego koncertu wykonamy właśnie fragmenty tej muzyki na trąbkę, smyczki i chór. Postaram się, żeby ten koncert był wielobarwny – mówi kompozytor.
Podczas koncertu wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FP, Chór Kameralny Akademii Muzycznej, Paulina Janczak – sopran, Katarzyna Duda – skrzypce, Markus Stockhausen - trąbka, flugelhorn, Sebastian Wielądek - instrumenty etniczne (m.in. ney perski, lira korbowa, duduk), śpiew gardłowy. Dyrygować będzie sam kompozytor.
W programie koncertu znalazły się m.in. muzyka do spektakli teatralnych: „Miarka za miarkę” Szekspira (Bolshoi Drama Theater w St. Petersburgu), „Judaszek” (Teatr Ateneum w Warszawie), „The Nightingale” (Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie), „Demony” (Teatr Ateneum w Warszawie), „Kuracja” (Teatr Dramatyczny na Wasiliewskim Ostrowie w Petersburgu), „Operetka” Gombrowicza (Teatr Narodowy w Budapeszcie) oraz filmów: „Skorumpowani” (reż. Jarosław Żamojda, scenariusz Piotr Salaber), „Kobiety bez wstydu” (reż. Witold Orzechowski); serial „Ludzie Chudego” (reż. Wojciech Adamczyk, Maciej Wojtyszko).
Początek o godz. 19.00.

Duża rozmowa z Piotrem Salaberem - w najnowszym, papierowym "Tygodniku Bydgoskim", który ukaże się 18 stycznia

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor