Filharmonia Pomorska 16 paź 2018 | Redaktor
Wawrowski na stradivariusie i Surrealistic Five. Początek sezonu w filharmonii

Janusz Wawrowski z historycznym instrumentem, fot. Marcin Oliva Soto (materiał FP)

Moniuszko i Wieniawski zabrzmią na inaugurację, a dwa dni później ze współczesnymi kompozytorami zapoznają melomanów artyści z Surrealistic Five. Filharmonia Pomorska otwiera nowy sezon artystyczny.

W piątek 19 października o 19.00 podczas inauguracji sezonu 2018/2019 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi maestro Juozas Domarkas. Na wstępie zabrzmi Uwertura do opery „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki,  następnie II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego w interpretacji Janusza Wawrowskiego.  Wirtuoz zagra na stradivariusie z 1685 roku, którego zakupił i udostępnił do ekspozycji na Zamku Królewskim w Warszawie anonimowy mecenas sztuki.

To pierwszy w powojennej historii stradivarius w polskiej kolekcji - te, które wcześniej znajdowały się w rękach polskich właścicieli, zostały w czasie wojny zrabowane lub przekazane w inne ręce. 

Na finał koncertu zabrzmi Beethovenowska III Symfonia  „Eroica”. Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie 20 zł.

materiał FP

Dwa dni później na estradzie zjawi się Surrealistic Five - zespół łączący solistów, laureatów wielu konkursów, którzy postanowili połączyć́ swe siły w ramach muzyki kameralnej – swojej wspólnej pasji. Współczesne kompozycje Zbigniewa Bargielskiego, Marcina Maseckiego, Hanna Kulenty-Smokey i  Michała Dobrzyńskiego zabrzmią w FP w niedzielę 21 października o 17.00. Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie 15 zł.

 24 października o 19.00 podczas kolejnej odsłony z cyklu 100 lat niepodległości dzieła Chopina melomani usłyszą w interpretacji Mariana Sobuli, uważanego za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia. Ponadto bydgoscy kameraliści zagrają „Serenadę” na smyczki Dvořáka. Całość poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki. Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie 15 zł.

 

źródło: FP, oprac . red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor