Filharmonia Pomorska 18 gru 2018 | Redaktor
Coraz więcej nowych instrumentów w Filharmonii Pomorskiej [WIDEO]

fot. Jowita Franz

Kolejne spotkanie melomanów i przedstawicieli mediów informujące o postępie programu zakupu nowych instrumentów odbyło się w poniedziałek (17 grudnia) w Filharmonii Pomorskiej. Muzyczną niespodzianką był koncert kolęd i pastorałek przygotowany przez rodziny pracowników FP.

Projekt wart blisko ponad 15 milionów złotych nosi skomplikowaną nazwę „Zakup sprzętu i wyposażenia dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach VIII Osi Priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.

Spot promujący projekt

Kwota unijnego dofinansowania to ponad 10 milionów, a prawie pięć milionów pochodzi z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zakres projektu obejmuje zakup:

  • Instrumentów muzycznych wraz z akcesoriami,
  • Wyposażenia i sprzętu nagłośnieniowego,
  • Wyposażenia i sprzętu oświetleniowego,
  • Wyposażenia i sprzętu prezentacyjnego,
  • Wyposażenia i sprzętu fotograficznego oraz nagraniowego,
  • Sprzętu, wyposażenia komputerowego oraz oprogramowania,
  • Wyposażenia dla osób niepełnosprawnych.

fot. Jowita Franz

Do filharmonii trafiły już m.in. dwie harfy koncertowe, pedałowe marki Konzertharfenbau Horngacher GmbH, model Orchestra Gold oraz Phoenix Extended. Takie modele harf posiadają największe filharmonie i teatry muzyczne na świecie: w Nowym Jorku, Mediolanie, Berlinie, Monachium, Moskwie, Pekinie, Atenach, Izraelu, Kopenhadze.

Wiolonczele wraz ze smyczkiem, futerałem i pokrowcem dostarczyła firma Lutnictwo Polskie Tomasz Madej, która już w czerwcu przekazała 11 instrumentów.

Z kolei fagot koncertowy klasy mistrzowskiej wraz z futerałem (dwie sztuki) oraz kontrafagot koncertowy klasy mistrzowskiej wraz z futerałem (trzy sztuki) dostarczyła firma ZM CONCEPT Zbigniew Zygmunt.

W czerwcu przybyły do Filharmonii Pomorskiej z fabryki fortepianów Steinway&Sons w Hamburgu przybyły dwa instrumenty ważące po 500 kilogramów każdy.

Cztery mistrzowskiej klasy fortepiany gabinetowe włoskiej firmy Fazioli zostały wybrane przez komisję ekspertów spośród kilkunastu instrumentów prezentowanych w fabryce w Sacile we Włoszech. Są już też pianina firmy Kawai, z których korzystać będą muzycy w salach ćwiczeń.

fot. Jowita Franz

O programie, zakupionych i dostarczonych do Filharmonii Pomorskiej nowych instrumentach poinformowała zebranych Elżbieta Krzyżanowska – kierownik projektu. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczył też Cezary Nelkowski – zastępca dyrektora FP oraz Cezary Szamreta – prezes firmy Carbo Media, która realizuje Projekt w zakresie działań informacyjno-promocyjnych. Muzyczną niespodzianką był koncert kolęd i pastorałek przygotowany przez rodziny pracowników FP.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor