Filharmonia Pomorska 6 cze 2018 | Redaktor
Zastrzyk gotówki dla Filharmonii Pomorskiej. Będą nowe instrumenty i wyposażenie

Dyrektor FP Maciej Puto/fot. Anna Kopeć

Filharmonia Pomorska przeznaczy ponad 15 milionów złotych na zakup nowego sprzętu i wyposażenia. Z tych pieniędzy ufundowane zostaną m.in. instrumenty, nagłośnienie oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Projekt będzie realizowany do końca 2019 roku. Filharmonia ma do wydania ponad 15 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Przede wszystkim zakupione zostaną instrumenty muzyczne wraz z akcesoriami. Do filharmonii trafią aż 82 nowe sprzęty. Wymienione zostanie również przestarzałe wyposażenie estradowe, m.in. krzesła, pulpity, wózki i transportery.  Kluczowy będzie też zakup sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego - do tej pory musiały być wypożyczane. Ponadto pojawi się nowy sprzęt fotograficzny i nagraniowy.

W planach filharmonia ma również dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Instytucja chce umożliwić im udział  w oferowanych wydarzeniach kulturalnych poprzez zakup odpowiednich udogodnień, m.in. schodołazów oraz systemu wspomagania słuchu. Trwają również prace nad zainstalowaniem windy, która zostanie uruchomiona prawdopodobnie w listopadzie tego roku.

Projekt ma rozwinąć ofertę kulturalno-edukacyjną filharmonii, która w ten spósb chce pozyskać nowych odbiorców oraz zwiększyć dostęp do kultury. Filharmonia liczy też na to, że lepsze wyposażenie zwiększy liczbę występów światowej sławy wykonawców.

To największy zastrzyk finansowy, jaki bydgoska filharmonia kiedykolwiek otrzymała na tego typu projekt. W planach jest również rozbudowa i remont budynku, jednak nie ma jeszcze podstaw prawnych, które pozwoliłyby rozpocząć inwestycję.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor