Niedziela - Tygodnik Bydgoski 20 mar 12:58 | kd
Prezydent Andrzej Duda napisał do papieża

Pragnę zapewnić o woli i gotowości Rzeczypospolitej Polskiej do dalszego pogłębiania współpracy ze Stolicą Apostolską w dążeniu do umacniania pokojowego współistnienia narodów w Europie, oraz na całym świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do Ojca Świętego Franciszka.

Z okazji dziewiątej rocznicy pontyfikatu papieża Francisza prezydent RP Andrzej Duda wysłał list do głowy kościoła.

Dziewiąty rok pontyfikatu Waszej Świątobliwości miał szczególne znaczenie dla Polski i Polaków. To rok tak długo wyczekiwanej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej a także męczennika, młodego księdza Jana Machy z Katowic, który oddał życie za to, że odważnie pomagał ludziom potrzebującym w mrocznym czasie wojny i okupacji niemieckiej w Polsce. W tych dniach, po ataku Rosji na Ukrainę, błogosławiony ks. Jan Macha stał się dla nas wszystkich wyrazistym wzorem i przykładem odwagi w służbie potrzebującemu człowiekowi, nawet za cenę własnego życia

- napisał prezydent.

Poniżej publikujemy całość listu prezydenta do Ojca Świętego:

Wasza Świątobliwość – Czcigodny Ojcze Święty,

z okazji dziewiątej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia, oraz łask Bożych w pełnieniu misji prowadzenia Kościoła Powszechnego i sprawowaniu posługi apostolskiej. 

Dziewiąty rok pontyfikatu Waszej Świątobliwości miał szczególne znaczenie dla Polski i Polaków. To rok tak długo wyczekiwanej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej a także męczennika, młodego księdza Jana Machy z Katowic, który oddał życie za to, że odważnie pomagał ludziom potrzebującym w mrocznym czasie wojny i okupacji niemieckiej w Polsce. W tych dniach, po ataku Rosji na Ukrainę, błogosławiony ks. Jan Macha stał się dla nas wszystkich wyrazistym wzorem i przykładem odwagi w służbie potrzebującemu człowiekowi, nawet za cenę własnego życia. Jesteśmy wdzięczni Ojcze Święty za dar tych nowych błogosławionych. 

Nie spodziewaliśmy się, że dziesiąty, jubileuszowy rok pontyfikatu przyjdzie Waszej Świątobliwości rozpoczynać – w tak szokujących dla całej społeczności międzynarodowej okolicznościach. Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi brutalne naruszenie prawa międzynarodowego oraz zasad pokojowego współżycia pomiędzy narodami. Z niepokojem odnotowuję przy tym poparcie dla wojny ze strony przywódców Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, z ust których padają słowa niegodne sług Chrystusa. Cały chrześcijański świat powinien im się stanowczo sprzeciwiać.

W tych dramatycznych chwilach modlitwa i odważne apele Waszej Świątobliwości, nawołujące do zaprzestania agresji ze strony najeźdźcy i wojny, nieustannie płynące ze Stolicy Piotrowej, nie pozwalają zgasnąć nadziei, że nastąpi opamiętanie i możliwy będzie powrót do życia w pokoju.

Polska z solidarnym współczuciem szeroko otworzyła granice dla uchodźców z Ukrainy, ludzie doświadczeni potwornościami wojny znajdują u nas bezpieczne schronienie i opiekę.

Dziękując Ojcze Święty, raz jeszcze, za dar Twojego pontyfikatu, pragnę zapewnić o woli i gotowości Rzeczypospolitej Polskiej do dalszego pogłębiania współpracy ze Stolicą Apostolską w dążeniu do umacniania pokojowego współistnienia narodów w Europie, oraz na całym świecie.

Z wyrazami najwyższego szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Źr. www.prezydent.pl

kd Autor