Opera Nova 6 lis 2019 | Marta Kocoń
71 młodych śpiewaków powalczy o laury w Bydgoszczy

W losowanie numeru uczestnika, który wystąpi jako pierwszy, pomogła uczennica Studia Baletowego/fot. Anna Kopeć

Wielkimi krokami zbliża się – otwarty dla publiczności – I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego. Przed znakomitym jury w Operze Nova zaprezentują się młodzi artyści z całej Polski.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny upamiętniający wybitnego tenora Bogdana Paprockiego organizowany jest po raz pierwszy – przez Stowarzyszenie jego imienia, Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Operę Nova. Rozpocznie się przesłuchaniami 12 listopada, a zakończy Koncertem Galowym z towarzyszeniem Orkiestry Opery Nova – 17 listopada.

W jury zasiądą znakomici polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień i Rafał Siwek. – Myślę, że fantastyczny skład jury był głównym magnesem dla uczestników, którzy się tak licznie zgłosili. Występ przed takimi autorytetami to naprawdę wydarzenie – tłumaczy Sylwester Kostecki, wiceprezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego.

Od lewej Marek St. Czekała, Sylwester Kotecki, Adam Zdunikowski (zarząd Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego), Maciej Figas/fot. Anna Kopeć

W Konkursie weźmie udział 71 osób, do II i III przejdzie kolejno około 30 i 20 uczestników. – W III etapie skład jury zostanie powiększony o dyrektorów prawie wszystkich teatrów operowych w Polsce – tłumaczy Kosctecki. Ci będą mogli ufundować własne nagrody, w postaci angażu do spektakli.

Nazwisko pierwszego uczestnika organizatorzy poznali we wtorek (5 listopada) – wylosowany został nr 25, pod którym na liście fuguruje Łukasz Klimczak, baryton.

fot. Anna Kopeć

Konkurs ma nie tylko był hołdem złożonym Paprockiemu, ale i szansą młodych śpiewaków na udany debiut, przebicie się na scenie. W repertuarze uczestników jest łącznie ok. 40 pozycji – ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Stanisława Moniuszki, którego rok obchodzimy.

Otwarty dla publiczności etap przesłuchań w Operze Nova odbędzie się w sobotę, 16 listopada, w godzinach: 10.00–14.00 i 18.00–22.00. Bilety na przesłuchania (15, 25, 30 zł) i Koncert Galowy 17 listopada (20, 40, 50 zł) można kupić w kasie opery.

Czytaj także: Balet dla małych i dużych. „Coppélia” w Operze Nova

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji