Opera Nova 6 wrz 2018 | Redaktor
Czwarty krąg coraz bliżej. Najpierw kasa na projekt

Wizualizacja czwartego kręgu / źródło: UMB

Na ostatniej sesji (5 września) bydgoscy radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej województwu z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg wraz z infrastrukturą parkingową.

W czerwcu samorząd województwa, Miasto Bydgoszcz i Opera Nova podpisały porozumienie o współpracy, która ma zaowocować budową czwartego kręgu gmachu opery wraz z parkingiem. Województwo oraz miasto zobowiązały się do pokrycia po 50 proc. całkowitych kosztów przygotowania dokumentacji technicznej budowy czwartego kręgu wraz z parkingiem oraz po 50 proc. całkowitych kosztów budowy gmachu wraz z wyposażeniem.

Wizualizacja czwartego kręgu / źródło: UMB

Na środowej sesji (5 września) radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej województwu z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy Opery Nova. Na ten cel zostanie przeznaczone 1 mln 350 tys. zł z budżetu miasta w formie dotacji celowej inwestycyjnej. Jest to dokładnie połowa kwoty, która zostanie przeznaczona na aktualizację koncepcji projektowej, programu funkcjonalno-użytkowego, zbiorczego zestawienia kosztów, opracowanie dokumentacji przetargowej, a także dokumentacji projektowej.

Miasto liczy, że ta inwestycja wzmocni potencjał kulturalny i kongresowy Bydgoszczy i regionu oraz pozycję w Polsce i Europie „poprzez zwiększenie dostępności do wysokiej jakości oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców miasta, obszaru funkcjonalnego i regionu (…) oraz możliwość podejmowania stałych działań w zakresie współpracy międzynarodowej”.

Wizualizacja czwartego kręgu / źródło: UMB

Nowy gmach ma liczyć cztery kondygnacje. Od południowo-wschodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Opera zyska nową przestrzeń wystawienniczą, sale konferencyjno-projekcyjne, a także salę do prób scenicznych, z której będzie mógł korzystać cały zespół, łącznie z orkiestrą. Ma również powstać dwupoziomowy garaż na około 250 stanowisk.

Wstępnie oszacowano, że koszt budowy wyniesie około 80 mln zł.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor