Opera Nova 19 wrz 2018 | Redaktor
Edward Stasiński żegna się z Operą Nova

fot. Andrzej Makowski, materiały Opery Nova

W sobotę 22 września w bydgoskiej operze odbędzie się benefis Edwarda Stasińskiego. Wieloletni solista pożegna się ze sceną rolą komisarza Carnero w „Baronie cygańskim” Straussa.

Edward Stasiński współpracę z operą rozpoczął w roku 1966 w chórze kierowanym przez Antoniego Rybkę. W 1978 r. zadebiutował jako solista rolą Schaunarda w „Cyganerii”. W latach 80. i 90. stworzył takie wokalne kreacje, jak Hrabia w „Weselu Figara” (1979), tytułowy Oniegin w operze Czajkowskiego (1980), Germont w „Traviacie” (1982, 1991), Renato w  „Balu maskowym” ( 1984), Pappacoda w „Nocy w Wenecji”, Amonastro w „Aidzie” (1985), nagradzana partia Rigoletta Verdiego, Przemysław II Swolkienia ( 1986), Figaro w „Cyruliku sewilskim” (1987), amant hrabia Daniło w „Wesołej wdówce” (1988), Higgins w „My Fair Lady”, tytułowy Gianni Schicchi w operze Pucciniego, Lejzor Wolf  w „Skrzypku na dachu” (1992).

Ryszard Smęda i Edward Stasiński w  „Eugeniuszu Onieginie”, 1980 rok/materiały Opery Nova

Po zakończeniu kariery śpiewaczej artysta współpracował z Operą Nova jako asystent reżysera. Pod jego okiem powstawały m.in. opery „Turandot”, „Don Giovanni”, „Mefistofeles”, „Napój miłosny”, „Cyrulik sewilski”, „Lakmé”, „Czarodziejski flet”, „Cyganeria” „Halka”, „Rycerskość wieśniacza. Pajace” i „Rigoletto”, musical „Promises, promises”, operetka „Hrabina Marica”.

Edward Stasiński do dziś występuje w komediowych rolach musicalowych i operetkowych z bieżącego repertuaru Opery Nova jako: Falke w „Zemście nietoperza”, Populescu w „Hrabinie Maricy”, angielski dżentelmen Pickering  w „My Fair Lady”, pułkownik Koreywo-Stachowicz  w „Księżniczce czardasza”, komisarz Carnero w „Baronie cygańskim”. Ta ostatnią partią pożegna się z publicznością w sobotę 22 września (godz. 19.00). Artyście towarzyszyć będą: Janusz Ratajczak jako Sandor Barinkay, Gabriela Kamińska jako Saffi, Ryszard Smęda w roli Żupana, Julia Iwaszkiewicz - Arsena, Sławomir Kowalewski - Homonay. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

Operetka Straussa grana jest od 20-23 września. Piątkowe przedstawienie jest zamknięte.

Źródło: Opera Nova

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor