Opera Nova 23 wrz 2019 | Redaktor
W Operze Nova jesień pod znakiem baletu

„Stabat Mater”, od lewej Krystyna Nowak (sopran), Aleksandra Gudzio (alt), Łukasz Goliński (baryton) oraz Balet Opery Nova/fot. Andrzej Makowski

Z okazji urodzin Karola Szymanowskiego bydgoska opera zaprasza na dwa balety: „Stabat Mater” i „Harnasie”, wystawiane jako dyptyk tego samego wieczoru (5 i 7 października). Pełną parą ruszyły też przygotowania do premiery „Coppelii” Léa Delibes’a.

W tym tygodniu z baletem Opery Nova pracować będą dwaj znakomici choreografowie i tancerze związani z Polskim Baletem Narodowym.

Pierwszym z nich jest Robert Bondara, uznany artysta współpracujący z europejskimi zespołami, który własnie w Bydgoszczy wystawił swój pierwszy balet współczesny - „Zniewolony umysł”. Teraz przyjeżdża specjalnie na próby swojego dyptyku baletowego do utworów Karola Szymanowskiego.

W 137. rocznicę urodzin kompozytora Opera Nova zaprasza na dwa dzieła: „Stabat Mater” i „Harnasie”.

Pierwsze z nich, na balet i orkiestrę, z udziałem śpiewaków, to nastrojowy muzyczny obraz do średniowiecznego tekstu, misterium Matki opłakującej Syna. Jedynie w Operze Nova utwór ten wystawiany jest w wersji scenicznej, z udziałem tancerzy.

„Harnasie” Szymanowskiego w choreografii Bondary/fot. A. Makowski

Drugie z nich to balet-pantomima, na balet, głosy solowe, chór i orkiestrę. Na jego powstanie wpływ miały pobyty Szymanowskiego w Zakopanem i odkrycia folkloru podhalańskiego. Pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie na weselu przyjaciół kompozytora: młoda dziewczyna w przededniu swego ślubu poznaje i zakochuje się w harnasiu - na weselu dochodzi do wtargnięcia bandy zbójników i wielkiej bijatyki z gośćmi. Kogo wybierze panna młoda: zostanie z rodziną, czy pójdzie za głosem uczucia – w góry?

Na wieczór z baletami opera zaprasza w sobotę i poniedziałek (5 i 7 października) o godz. 19.00.

Drugim gościem Baletu Opery Nova będzie Jacek Tyski, twórca o znaczącym dorobku artystycznym w teatrach zagranicznych i polskich, po raz pierwszy współpracujący z bydgoskimi tancerzami. Od 24 września przygotowywać będzie „Coppelię” - balet komiczny Léo Delibes’a. 

W sprzedaży są już bilety na spektakle premierowe (9 i 10 listopada) oraz na późniejsze terminy: 12 listopada br. i 21, 22, 23 lutego 2020 roku.

źródło: Ewa Chałat, Opera Nova, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor