Opera Nova 8 kwi 2018 | Redaktor
Zbliża się XXV Bydgoski Festiwal Operowy

Opera Pocałunek - zespół Opery im. Janacka w Brnie (Czechy)/ fot.Marek Olbrzymek

XXV Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje 21 kwietnia premiera baletu Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia” w choreografii Paula Chalmera i pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa, w wykonaniu zespołów Opery Nova.

Bydgoska scena intensywnie przygotowuje się do inauguracji festiwalu. Pracownie plastyczne i stolarskie przy ul. Ludwikowo budują duże elementy scenografii. Montaż dekoracji na scenie Opery Nova w przyszłym tygodniu.

Krawcy i modystki dopracowują kostiumy - Agata Uchman zaprojektowała ich ponad 250 (124 postaci występują w jednym spektaklu i tyleż strojów przygotowywanych jest do jednej obsady ). Wykonanie masek do sceny balu zlecono zewnętrznej firmie.

Inauguracja XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego i premiera Opery Nova 21 kwietnia o godz.19.

Program tej szczególnej festiwalowej edycji jest niezwykły. Poza premierą Opery Nova (drugą po „Falstaffie” w tym sezonie artystycznym odwołującą się do literackiego powinowactwa z Szekspirem) i musicalem z Wrocławia, zaprezentują się zespoły zagraniczne: z Danii, Bułgarii, Niemiec, Austrii/ Francji, Czech. Zobaczymy różnorodny repertuar: wielką rosyjską operę, balet neoklasyczny, operę barokową przeniesioną w średniowieczny klimat, stylową operę kameralną w wersji koncertowej (wierni prezentacji unikatowych dzieł muzyki dawnej, wykonywanych na instrumentach z epoki), taniec nowoczesny w wykonaniu jednego z najważniejszych zespołów skandynawskich.

Kilkuletnią festiwalową „tradycją” jest przybliżanie dorobku naszych południowych sąsiadów - tym razem nieznanej szerzej w Polsce czeskiej opery komicznej. Wśród propozycji festiwalowych znajdą dla siebie coś interesującego wytrawni melomani operowi, jak i oczekujący dobrej rozrywki miłośnicy musicalu.

Festiwal potrwa do 5 maja. Na niektóre spektakle brak już biletów, ale organizatorzy zachęcają do nabywania „wejściówek”.

Info.: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Program XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Romeo i Julia” balet Sergiusza Prokofiewa - Opera Nova w Bydgoszczy - 21 kwietnia, godzina 19.00 – spektakl premierowy; 22 kwietnia godzina 18.00 – II premiera
Trzej muszkieterowie” - musical - Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia - 24 i 25 kwietnia, godzina 18.00

Kniaź Igor” - opera Aleksandra Borodina - Opera i Balet z Sofii (Bułgaria) - 27 kwietnia, godzina 19.00

Pocałunek” - opera Bedřicha Smetany - Opera im. Janáčka – Teatr Narodowy z Brna (Czechy) - 29 kwietnia, godzina 18.00

NAÏS opéra-ballet/pastorale héroïque Jeana-Philippa Rameau -Il Giardino d’Amore (Austria) - 30 kwietnia, godzina 19.00

KREDA (Kridt/Chalk)/CZARNY DIAMENT (Black Diamond) - balet współczesny - Dansk Danseteater (Dania) - 2 i 3 maja, godzina 19.00

Hercules - oratorium/dramat muzyczny Georga Friedricha Händla - Nationaltheater Mannheim (Niemcy) - 5 maja, godzina 19.00

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor