Piłka Nożna 25 lut 2019 | Redaktor
Bydgoscy piłkarze mistrzami Polski

Uniwersytet Jagielloński wśród kobiet i Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski w futsalu, które zakończyły się w niedzielę w Opolu. W sumie w obu turniejach wystartowało trzydzieści jeden zespołów.

W decydującym o złotym medalu meczu turnieju kobiet broniące tytułu zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego po dogrywce i rzutach karnych (6:5) pokonały Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie. W obu zespołach grały zawodniczki znane z występów ligowych, choćby Alicja Zając (UAM Poznań) – zawodniczka ekstraligi i kapitan reprezentacji Polski kobiet w futsalu czy grające w brawach Krakowa – Katarzyna Włodarczyk i Anna Zając – również reprezentantki Polski.

– Mecz był wyrównany, było naprawdę bardzo ciężko. Przyjechałyśmy tu w roli faworyta, a na 15 sekund przed końcem dogrywki przegrywałyśmy przecież w 1:2. Ale pokazałyśmy, że jesteśmy drużyną do samego końca. Nie poddałyśmy się i po długiej serii karnych cieszyliśmy się z obrony tytułu – cieszyła Kinga Wilk, kapitan drużyny z Krakowa.

– Gratulacje dla Krakowa. Znamy się dobrze z dziewczynami, bo często ze sobą rywalizujemy i nie pierwszy i nie ostatni raz spotkaliśmy się w finale. Jesteśmy zadowolone z tego, co udało się osiągnąć. Zwłaszcza druga połowa pokazała nasze ogromne zaangażowanie i ambicje. Pechowo straciliśmy bramkę na kilkanaście sekund przed końcem spotkania i w rzutach karnych była już loteria. Jestem dumna z naszej drużyny – czujemy się zwycięzcami tego finału – mówiła po meczu Alicja Busza z UAM Poznań, która otrzymała tytuł MVP zawodów.

Finał męskiego turnieju również był bardzo zacięty i też zgromadził zawodników znanych z ekstraklasowych boisk. Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy pokonała lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 4:3 pomimo, że w pierwszej połowie przegrywała 0:2.

- Na AMPach gram od 2011 i muszę powiedzieć, że co roku poziom jest wyższy. To, co tutaj zobaczyliśmy, to był szok. Same mecze na styku, same dogrywki, karne, niesamowite emocje. Nie znamy chłopaków z Lublina, ale pokazali bardzo dobry futsal i bardzo ciężko nam było. Cudem uniknęliśmy dogrywki i wygraliśmy ten finał. Chwała dla naszej drużyny – mówił po meczu Szymon Kmiecik, bramkarz WSG Bydgoszcz.

- Jesteśmy trochę przygnębieni, bo marzyło nam się mistrzostwo, ale stworzyliśmy dobry spektakl. Mecz był bardzo wyrównany i wygrać mógł każdy. W przyszłym roku mam nadzieję będziemy świętował tytuł mistrzowski. Mam nadzieję, że AMPy za rok będą też tak fantastycznie zorganizowane, jak tu w Opolu – mówił Hubert Kotowicz z UMCS Lublin.

Łącznie o medale AMP w futsalu rywalizowało po 16 drużyn męskich i 15 zespołów żeńskich. Sporo meczów było bardzo zaciętych, a o końcowym wyniku decydowały rzuty karne, jak choćby spotkanie o brązowy medal w turnieju mężczyzn, w którym Kolegium Jagiellońskie w Toruniu pokonało Politechnikę Śląską. Mecz skończył się remisem 3:3, ale karne lepiej egzekwowali torunianie/gliwiczanie. W meczu o trzecie miejsce wśród kobiet PWSZ Wałbrzych pokonało 3:1 Uniwersytet Szczeciński.

Organizatorem zmagań mężczyzn był KU AZS Politechniki Opolskiej. Impreza była dofinansowywana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a partnerem rozgrywek jest Grupa LOTOS S.A.

Futsal jest drugą dyscypliną sportu – po szachach – który zakończył już rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski. Kolejne medale zostaną rozdanie 28 lutego, gdy zakończą się mistrzostwa w narciarstwie alpejskim.