Piłka Nożna 21 sty 18:15 | kd
Paulo Sousa - debiutant na reprezentacyjnej ławce

screen YT

Pierwsze komentarze po ogłoszeniu przez Zbigniewa Bońka nazwiska nowego pierwszego trenera kadry narodowej w piłce nożnej są ostrożnie optymistyczne.

Komentatorzy, jak i byli piłkarze podkreślają, że nowy trener jest postacią znaną i szanowaną w światowej piłce, jednakże jak dotąd bez większych osiągnięć. Minusem nowo wybranego selekcjonera jest również to, że dotychczaa nie prowadził żadnej reprezentacji.

Ivan Djurdjević był kiedyś na stażu u Sousy w Basel. Bardzo chwalił za dyscyplinę. Dobre relacje z piłkarzami. Potrafi zrobić atmosferę - ale nie śmichy-chichy, tylko wysoka etyka pracy. Szkoleniowo też ponoć wysoki poziom

- skomentował Damian Smyk.

Grzegorz Mielcarski dla Przeglądu Sportowego powiedział na temat przygotowań reprezentacji - Z jednej strony są jeszcze dwa miesiące i Sousa może rozmawiać z piłkarzami poprzez Skype'a, podróżować do nich, spotykać się. Zakładam, że teraz sami zawodnicy zaczęli pytać kolegów czy agentów o to, jakim człowiekiem i trenerem jest Portugalczyk. Będą chcieli wiedzieć o nim jak najwięcej, zanim rozpoczną współpracę.

Na temat nowego trenera wypowiedział sięw  trakcie konferencji również prezes PZPN. Oznajmił, że dotychczas nie znał go osobiście.

Muszę powiedzieć, że nie spotkałem Sousy wcześniej i nie znałem indywidualnie. Natomiast zawsze podobał mi się jego charakter, twardość i otwartość, stosunki z zawodnikami. Wykonałem kilka telefonów do ludzi, którzy z nim pracowali i wszyscy mówili: "Zibi, top". Stosunki, treningi, dyscyplina, wiedza, przygotowanie

- stwierdził Boniek.

Na razie nowy trener nie podał żadnych personaliów swojego sztabu. Polscy kibice i działacze liczą, że w sztabie jako drugi trener znajdzie się jakiś Polak, podobnie jak  za czasów Leo Benhakera, który ukształtował Adama Nawałkę. 

Pomimo że Sousa nie trenował dotychczas żadnej reprezentacji to jednak wszyscy wypowiadają o nim pochlebne opinie, podkreślając jego zalety i umiejętności. 

W trakcie pracy we włoskiej Fiorentinie dziennikarze przygotowali dekalog naszego nowego trenera.

Dekalog Paulo Sousy – nowego trenera reprezentacji Polski:

 1. Kluczowe słowa to ambicja, odwaga, inteligencja i szybkość myślenia.
 2. Stały dialog z piłkarzami.
 3. Likwidacja pojedynczych stołów dla zawodników podczas lunchów i kolacji. Zawodnicy mają dowolność wyboru jednego z miejsc przy pięcioosobowych stołach.
 4. Zakaz spożywania wina, piwa czy jakiegokolwiek alkoholu.
 5. Wprowadzenie diety opracowanej przez specjalistów ds. żywienia
 6. Uczestniczenie bramkarza w rozgrywaniu piłki podobnie jak robi to Neuer. Preferowanymi taktykami będą 1-4-3-3 lub 1-3-5-2.
 7. Rejestrowanie danych każdego piłkarza podczas treningów i meczów przez kamery termowizyjne, które trafią do bazy danych, analizowanych przez specjalistę.
 8. Zwracanie uwagi na pogodę – unikanie zajęć w czasie deszczu.
 9. Zwracanie uwagi na odpowiednie relacje z kibicami. Organizowanie otwartych dni dla fanów
 10. Dawanie przykładów. Sousa ma taką samą dietę jak zespół. Uwielbia porządek. Zachowuje otwartą współpracę z wszystkim pracownikami klubu: magazynierami, pracownikami biura prasowego czy biur.

 

Sousa ma przed sobą wymagający rok. Poniżej terminarz rozgrywek:

25 marca: Węgry – Polska

28 marca: Polska – Andora

31 marca: Anglia – Polska

1 czerwca: Polska – Rosja

8 czerwca: Polska – Islandia

14 czerwca: Polska – Słowacja

19 czerwca: Hiszpania – Polska

23 czerwca: Szwecja – Polska

2 września: Polska – Albania 

5 września: San Marino – Polska

8 września Polska – Anglia

9 października: Polska – San Marino

12 październik: Albania – Polska

12 listopada: Andora – Polska

15 listopada: Polska – Węgry

 

Inf. Onet/Przegląd Sportowy

kd Autor