Podróże 26 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Gdzie na ryby? Najlepsze łowiska województwa kujawsko-pomorskiego

fot. pixebay

Na terenie naszego regionu znajduje się wiele jezior. Wyjątkowe warunki tworzy dolny bieg Wisły. Poza zbiornikami komercyjnymi PZW poleca szeroką gamę akwenów. 

W dolinie rzeki Fryby znajduje się Jezioro Chełmżyńskie o szczególnych warunkach ekologicznych. Jest tu czysta woda . Zbiornik jest regularnie czyszczony z roślinności co ułatwia połowy. Wędkarze mają tam do dyspozycji wiele pomostów. Z gatunków ryb poza pospolitymi gatunkami występuje również leszcz, okoń i troć. Sam akwen ma powierzchnię 271 ha przy długości 6 km. 

Niedaleko od Jeziora Chełmżyńskiego znajduje się kolejne atrakcyjne łowisko należące do PZW – Jezioro Szańce. Zajmuje ono 10 ha i osiąga średnią głębokość 10 m. Do tego łowiska jest bardzo dobry dojazd. Obowiązują tu jednak szczególne zasady. m.in.; zakaz nęcenia oraz stosowana koszyków zanętowych. Najpopularniejsze gatunki ryb występujące w tym zbiorniku to: okoń, lin, leszcz i karp. 

Parę kilometrów na północ dotrzeć można do jeziora Wieczno Północne. Wody akwenu są bardzo czyste, w 2002 roku zakwalifikowano je do III klasy czystości. O jakości wody świadczą też licznie występujące tam raki. W akwenie są idealne warunki do tarła i bytowania wielu gatunków ryb, w tym sandacza, suma czy szczupaka. Ze względu na te warunki organizowane są tam często zawody w wędkarstwie spinningowym.

Niedaleko Golubia-Dobrzynia znajduje się jezioro Słupno, należące do wód PZW, które jest znakomitym miejscem do weekendowych wyjazdów na ryby. Warto  skorzystać z jednego z około 20 pomostów ustawionych wzdłuż brzegu. Wędkarze mogą liczyć tam na dobre połowy lina, sandacza, karpia, szczupaka czy węgorza.

W sercu Borów Tucholskich znajduje się jezioro Stelchno. Zbiornik ma 154 ha powierzchni. Woda ma pierwszą klasę czystości, dzięki czemu wędkarze mogą liczyć na bardzo dobre połowy. W jeziorze bytują przede wszystkim takie gatunki ryb, jak: szczupak, węgorz, wzdręga i sum. Na miejscu znajduje się dobra baza kempingowa oraz wypożyczalnie sprzętu. 

 

Na podstawie:PZW

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz