Podróże 3 lis 2019 | Redaktor

To jeden z krajów najczęściej odwiedzanych przez turystów, miejsce narodzin demokracji, filozofii, sportu i antycznego dramatu. Hellada, jak ją nazwali starożytni, jest krajem kontrastów, pięknej przyrody, niezwykłych krajobrazów oraz ciekawej kultury i obyczajów.

Świadectwem liczącej cztery tys. lat cywilizacji są przede wszystkim wspaniałe zabytki, m. in. w Mykenach, Olimpii, Delfach czy Atenach, łączące w sobie legendę z prawdą historyczną.

W programie najważniejsze atrakcje Grecji kontynentalnej: Meteory – klasztory „zawieszone w powietrzu”, wyrocznia w Delfach, Ateny i zabytki Peloponezu.

Zwiedzanie rozpoczynamy od tajemniczego świata imperium bizantyjskiego oraz zachwycających widoków klasztorów „zawieszonych na niebie”. Meteory to unikat w skali światowej, zarówno pod względem architektonicznym, jak i widokowym, zamieszczony na liście UNESCO.

Odwiedzając dwa wybrane klasztory (męski i żeński), będziemy mogli zapoznać się ze wspaniałą sztuką bizantyjską, której piękno do dziś zachwyca. Po zwiedzeniu Meteorów w Kalambace udajemy się do prastarych Delf, które starożytni uważali za środek ziemi.

fot. materiały Alfa Mar

W drodze krótka wizyta w Termopilach, miejscu słynnej bitwy między Spartanami i Persami w 480 r. p.n.e.

Tu ważyły się losy Greków

Delfy to siedziba najbardziej znanej wyroczni świata antycznego, były miejscem pielgrzymek Greków poszukujących boskich porad w sprawach polityki, wojny czy też miłości. Wierzono, że Pytie w centrum kultu Apollina potrafią przepowiadać przyszłość, tym samym ich słowa wpływały na losy Grecji.

Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po skarbcach Ateńczyków, święty krąg, świątynia Apollina, teatr poświęcony Dionizosowi, stadion z trybunami dla siedmiu tys. widzów, gdzie odbywały się igrzyska pytyjskie.

Stąd już bliżej do Aten, stolicy kraju, serca Grecji bijącego od trzech tys. lat, miasta-państwa, skąd swoje początki wzięła światowa demokracja.

Zobaczymy tu dominujący nad miastem majestatyczny Akropol zwieńczony doskonałą bryłą Partenonu, Erechtejon podtrzymywany przez piękne kariatydy, świątynię Nike Apteros, teatr Dionizosa.

Będąc w Atenach, należy zobaczyć stadion Panatenajski – miejsce pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Niezapomnianych wrażeń dostarczy spacer po Place, najstarszej dzielnicy rzemieślniczej, a dzisiaj najbardziej romantycznej i kolorowej części stolicy Grecji.

W teatrze i w skarbcu

Kolebką europejskiej kultury jest Peloponez, najdalej wysunięty na południe półwysep Grecji.

Zachwyca on różnorodnością: sąsiadują tu lazurowe morze, gaje oliwne, góry, budowle o wielkim bogactwie stylów architektonicznych. W programie wycieczki są światowej sławy zabytki z listy UNESCO, m. in. Korynt, Epidauros, Nafplion, Mykeny, Sparta, Mistra i Olimpia.

Kontynentalną część Grecji od Peloponezu oddziela kanał Koryncki, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Kanał w obecnej formie, o dł. 6,4 km, powstał około 100 lat temu, ale wzmianki o pomyśle jego wybudowania sięgają czasów starożytnych.

fot. materiały Alfa Mar

Podróż po Peloponezie rozpoczynamy od Koryntu, wg legendy założonego przez mitycznego Syzyfa. Na terenie wykopalisk archeologicznych można podziwiać m. in. agorę rzymską, grecką świątynię Apollina i fontannę Pejrene.

W Epidauros zobaczymy najlepiej zachowany teatr antyczny, słynący z niezwykłej akustyki oraz sanktuarium boga sztuki lekarskiej Asklepiosa.

Następnym punktem podróży jest Nafplion, pierwsza stolica odrodzonej Grecji, urocze, romantyczne weneckie miasteczko, nad którym dominuje położona na wzgórzu forteca Palamidi.

W Mykenach zobaczymy Bramę Lwic, Cytadelę, skarbiec Atreusa zwany grobem Agamemnona. Stanowisko archeologiczne w Mykenach zostało wpisane na listę UNESCO.

Z Grekami na stadionie

Antyczna przygoda kończy się w starożytnej Olimpii, jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Grecji, miejscu pierwszych igrzysk olimpijskich z 776 r. p.n.e. i kultu Zeusa. Najokazalszym zabytkiem jest Stadion Olimpijski, mogący pomieścić na widowni 35 tys. osób. W gaju oliwnym mieściły się świątynie, m.in. Zeusa z posągiem dłuta Fidiasza i najstarsze sanktuarium w Grecji – świątynia Hery, której pozostałości możemy podziwiać do dziś.

Grecja to antyczny świat słynący z mitów oraz niezwykłych zabytków. Wyjazd ich śladami polecamy szczególnie tym, którzy kochają starożytną historię, chcą zobaczyć Akropol, ujrzeć fenomen klasztorów Meteory i poczuć emocje widzów pierwszych igrzysk. Skarby Hellady zadziwiają do dziś. Zawsze można tu odnaleźć nie tylko olbrzymie bogactwo zabytków, ale także życzliwych mieszkańców, piękne krajobrazy, fantastyczną pogodę i smaczną kuchnię.

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar, Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor