Podróże 20 paź 2019 | Redaktor
Kefalonia i Lefkada. Sielanka wśród lazurów [PODRÓŻE]

materiały Alfa Mar

Piaszczyste plaże u stóp białych i stromych klifów, turkusowe morze, kręte górskie drogi i zielone oazy – to wszystko oferują turystom greckie wyspy Kefalonia i Lefkada.

Wchodzą one w skład archipelagu Wysp Jońskich, do którego należą również: Kerkira, Itaka, Kalamos  i Zakinthos. Wyspy zostały zasiedlone w epoce Homera (XI w.  p.n.e.). Kontrole nad nimi sprawo wali w swoim czasie: Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Francuzi, Brytyjczycy, po czym archipelag  wrócił pod władzę grecką. Warto zajrzeć na wyspę Meganisi i odwiedzić położoną na wzgórzu uroczą wioskę Spartochori, a na wyspie Scorpios wykąpać się na plaży Jacqueline Kennedy, będącej  przez lata prywatnym rajem Arystotelesa Onasisa.  

Od jaskiń po narty wodne

Kefalonia to największa z Wysp Jońskich, nazywana królową tego  archipelagu. To jedna z naszych ulubionych wysp w Grecji, nieopanowana jeszcze przez masową turystykę. Idealne miejsce na spokojny wypoczynek wśród zieleni. Podziwiana  jest za wspaniały górzysty krajobraz z jodłowymi lasami, oliwnymi gajami i winoroślami. Uwagę zwracają białe  imponujące klify, szmaragdowe morze i rajskie plaże. Na wyspie można odnaleźć również dzikie plaże z dala  od tłumów, które cechuje spokój i typowo grecki klimat.  

Wyspa słynie z pysznego miodu tymiankowego i białych win, np. wina Robola, o lekkim cytrusowym posmaku. Koniecznie należy odwiedzić  niezwykłe pomniki kefalońskiej na tury: jaskinie Drogaroti i Milissani.  Pierwsza z nich słynie z naturalnej sali koncertowej i z doskonałej akustyki. Wejście do jaskini zostało odsłonięte podczas jednego z trzęsień ziemi, ukazując piękne formacje skalne, stalaktyty i stalagmity. Główną atrakcję wyspy stanowi otoczona lasem jaskinia Melissani, w której według mitologii mieszkały nimfy. Znajdujące się w niej  jezioro zostało odsłonięte podczas trzęsienia ziemi. Po jego wodzie, mieniącej się różnymi odcieniami błękitu, można popłynąć łódką. W Lassi znajduje się malownicza latarnia morska Agiostheodoros. To najbardziej romantyczny zakątek półwyspu.

materiały Alfa Mar

Rozpościerający się z wysokości klifów widok na najpiękniejszą plażę Kefalonii, Myrtos, na wszystkich robi wrażenie. Plaża otoczona jest górami, białymi marmurowymi klifami, a morze ma tu odcień turkusu. Turystów zachwyca również plaża Antisamos leżąca w pobliżu Sami. Pokryta jest niewielkimi, białymi kamykami i otoczona wzgórzami porośniętymi bujną roślinnością. Stolicą Kefalonii jest Agrostoli  – to port i jednocześnie atrakcyjny kurort położony w malowniczej zatoce. W okolicy znajduje się kilka  pięknych plaż: Makris Gialos, Platisgialos i Avithos.  

Wyspa serwuje również inne atrakcje turystyczne. Wśród nich siedem szlaków pieszych przez malownicze tereny, które docenią  miłośnicy pięknych widoków i aktywności fizycznej. Amatorom sportów wodnych porty – Lixouri, Kafelisos, Skala  i Vatsa – oferują wypożyczenie łodzi motorowych oraz narty wodne  lub nurkowanie w krystalicznej wodzie z przepiękną florą i fauną.  

Widoki nie do zapomnienia

Do archipelagu Wysp Jońskich  należy również Lefkada. Oddzielona jest od lądu jedynie kanałem,  który wykopano w starożytności, a ponownie otwarto w 1905 roku.  Ta górzysta wyspa na Morzu Jońskim, połączona z lądem mostem,  oczarowuje wspaniałymi widokami na turkusowe morze, rozpościerające  się ze stromych białych klifów. Uroku dodają cyprysy i lasy piniowe. Tu życie toczy się niespiesznie, a mieszkańcy żyją zgodnie z tradycją. Udało nam się odwiedzić ją trzy  lata temu. Jest to niewątpliwa pe rełka wśród greckich wysp. Widoki zapierają dech w piersiach.

Wizytówką wyspy jest plaża Porto Katsiki z niezwykłym błękitem morza i klifem pokrytym zielenią. Jeden z najładniejszych krajobrazów, które miałem okazję zobaczyć w życiu.

W południowej części wyspy znajduje się przylądek Dukato, niezwykle malowniczy, wcinający  się w morze. Tu z 70-metrowego klifu, tzw. Białej Skały, zwanej  również Skałą Leukadyjską, według legendy rzuciła się do morza grecka  poetka Safona z powodu nieodwzajemnionej miłości.

Warto zobaczyć również nie zwykle widowiskowe wodospady Ronies, do których droga prowadzi przez malowniczy wąwóz. Na jego końcu znajdują się oczka wodne, w których można się wykąpać w chłodnej, orzeźwiającej wodzie i podziwiać fantazyjne formacje skalne. Będąc na wyspie warto odwiedzić: stolicę Lefkadę, z pełną jachtów mariną, ruiny zamku Agia Marva z XIV w., Karię, malowniczą górską wioskę położoną wśród  gajów oliwnych, oraz Syvotę, małą  miejscowość portową w południowo-wschodniej części wyspy, uwielbianą przez żeglarzy i osoby ceniące  spokój i ciszę. Największym kurortem na wyspie jest Nidri, który oferuje  liczne atrakcje i zabawę do białego rana.  

Na Lefkadzie znajdziemy też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Jej północna  część to raj dla pasjonatów kitesurfingu, z kolei na południu, w Vasi liki, będziemy mieć najlepsze warunki do windsurfingu.  Kefalonia i Lefkada oferują tury stom piaszczyste plaże u stóp białych i stromych klifów, turkusowe  morze, kręte górskie drogi i zielone  oazy. To idealne miejsce dla miłośników słońca, przygód, niesamowitych widoków oraz ludzi uprawiających sporty wodne.

 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

Gajowa 43

www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor